Home » Спасители на плажа – достатъчно ли са?

Спасители на плажа – достатъчно ли са?

by storm

Факт са първите случаи на удавници това лято. В края на миналата седмица 66-годишен мъж загуби живота си в морето край Приморско.

В същото време от този месец спасителите трябва да са в пълен състав на всички охраняеми български плажове.

Васил Алексиев, ст. спасител и инструктор по водно спасяване към БЧК, даде яснота за какво да внимаваме, за да не се стига до инциденти.

„Предимно трябва да се провери дъното, да се проверят теченията и нагласата да е такава, че според нашите сили и възможности да отидем до там, докъдето може да се върнем. А има някои, които не изпълняват тази система и се налага ние да влизаме, да преценим обстановката и какъв е пострадалият, за да може да го изтеглим. Тук използваме 100-метровото въже, за да могат спасителите, които са обучени да мислят, да разсъждават, да преценят обстановката и да действат със съоръжение, което е необходимо да извадим пострадалия“, каза Алексиев.

Алексиев коментира колко човека стандартно има на пост по време на смяна.

„По принцип са двама на пост, ние сме 10 човека в момента. Пет поста, 10 човека. Когато имаме инцидент, от съседните постове по един идва да помага на другите двама и така стават четирима“, обясни Алексиев.

Николай Димитров от Асоциация на концесионерите на морски плажове заяви, че в бранша има липса на кадри.

„Много трудно набавяме бройки спасители, като има голяма липса на кадри не само в този бранш, а навсякъде. Относно новото им работното им време, аз привествам решението на министерството, тъй като това са наши предложения. Постовете отварят от 9 до 18:30, като това спомага за по-доброто опазване на човешкото здраве и живот, тъй като хората в момента плажуват до по-късно“, каза Димитров.

Вижте повече в прякото включване на Давид Сукнаров

Прочетете също