Първият от три години доклад за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС ще бъде гласуван днес в Европейския парламент в Страсбург. Как протече дебатът по темата снощи и защо документът предизвика поредното напрежение между София и Скопие…
Основно напрежението е заради това, че не Европейският парламент трябва да решава въпроси свързани с македонския език и македонска идентичност, а това беше заложено в текста на доклада, който беше одобрен на 24 юни в Комисията по външни работи към Европейския парламент. Тогава беше предложена поправка към тези определения да бъде добавена думата „съвременен“. Това беше отхвърляно с помощта и решаващия глас на евродепутатите от унгарската партия ФИДЕС на премиера Виктор Орбан.
Сега в фокуса на вниманието са три нови поправки, предложени от най-големите политически групи в Европейския парламент – Европейската народна партия, Групата на социалистите и демократите и „Обнови Европа“. Тези поправки гласят пълно заличаване на текстовете и референциите за македонски език и идентичност. Снощи се проведе дебатът в пленарната зала, на който имаше изказвания на много български евродепутати. А еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви, че пътят на Република Северна Македония към Европейския съюз е решаващо за промяната за Конституцията и включването на българите като част от народ не само в преамбюла, но и във всички членове, където това се споменава.
Андрей Ковачев, евродепутат ЕНП/ГЕРБ: „Изстрадалите граждани на Република Северна Македония чакат заслуженото си европейско бъдеще вече повече от две десетилетия. Но явно политиците в Скопие не бързат и системно саботират този процес. Вместо реформи и истински напредък, виждаме популизъм, националистическа риторика и удобно представяне на България като враг, заради който не върви европейската интеграция на страната. Тази политика води и директни репресии срещу хората, запазили българското си самосъзнание, наследници на мнозинството македонски българи. Те са подложени на натиск, дискриминация, открити заплахи, както случая с г-н Георгиевски, един от най-изявените представители на българската общност там, който е тук в залата.“
Ивайло Вълчев, евродепутат ЕКР/ИТН: „Искам да се обърна към македонското общество – Мицкоски ви лъже. Вкарването на българите във всички релевантни части на Конституцията и спазването на договора с България от 2017 г. и преговорната рамка няма да застрашат вашата идентичност. Всяко забавяне на реформите, с които ще започнете преговорите за членство, обаче ще направи точно това. Благодаря.“
Христо Петров, евродепутат „Обнови Европа“/ПП-ДБ: „Уважаеми колеги, аз съм един българин. Бил съм много пъти в Македония, много преди тя да приеме името Северна Македония. Нека моите приятели в Скопие, в Битоля, в Охрид, в Струмица знаят същото, което знаят моите приятели в София, в Пловдив, във Варна, в Бургас, в Благоевград. В политиката има хора, които са там, за да направят нещо добро, а има и такива, които са там, защото няма къде другаде да отидат. От всички нас зависи на кого от тях позволяваме да ни представлява. Дали на тия, които градят европейското ни бъдеще заедно, или на тия, които измислят минало, в което сме били отделно.“
Властите в Република Северна Македония определят поправките за заличаване на референциите за македонски език и идентичност като „талибански“ и „антиевропейски“. Гласуването на доклада започва в пленарната зала след по-малко от час.
Вижте прякото включване на Тоня Димитрова