Членовете на Комисията за противодействие на корупцията ще се избират с обикновено, вместо с квалифицирано мнозинство. Това решиха депутатите, които приеха промени в закона за противодействие на корупцията днес.
Дебатът по предложенията прерасна в политически нападки. Напрежението ескалира още в началото на пленарния ден след декларация на „Продължаваме Промяната“, в която от партията осъдиха действията на Комисията за противодействие на корупцията и ареста на кмета на Варна.
„Ако някой е нарушил закона, нека бъде разследван. Вместо това виждаме избирателни показни акции, атака срещу опозицията с една единствена цел – да се срине подкрепата ѝ и да се всява страх сред хората в страната. Призоваваме всички свободни граждани да се изправим смело срещу вълната от беззаконие и произвол, да кажем не на страха и да защитим демокрацията“, каза Николай Денков, депутат от ПП-ДБ.
Думите на Денков провокираха реакция от страна на „Възраждане“.
„Не е новина, че „ПП-ДБ“ има корупция, това не е изненада. Нека да не забравяме, че тези, които вчера Асен Василев нарече „тиквата“ и „прасето“ му бяха шефове, правиха промени в Конституцията, обясняваха как ще запазят евроатлантическия път на България. Не трябва да допускаме двойни стандарти, нито в нашата политика във вътрешната и външната ни политика“, коментира Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“.
Споровете продължиха и при обсъждане на текстове от Закона за противодействие на корупцията за начина, по който Антикорупцонната комисия събира доказателства.
„Няма значение как са събрани доказателствата, стига да са събрани по процесуалния ред – законно и да са истина“, каза Костадин Ангелов, депутат от ГЕРБ-СДС.
„Нито аз, нито който и да е от ПП се притеснява от Антикорупционната комисия. Ше се откажем от имунитетите си, защото няма какво да извадите срещу нас – съшити с бели конци, лъжливи свидетелски показания, дадени под натиск. Няма проблем, колеги, ще останем тук, ще се държим за това, което вярваме, а именно справедливост и кауза. Може да ни се подигравате, обиждате, клеветите, заливате с лъжи. Няма да паднем на вашето ниво, ще водим този дебат заради това, в което вярваме и сме тук, защото не можете да ни купите“, заяви Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ.
Промените в закона предвиждат още и Номинационната комисия да взима решение с 2/3, вместо както беше досега в закона – единодушно. Част от опозицията обвързаха предложението с избора на омбудсман, който също е част от Номинационната комисия.
„Кой е петият член на Номинационната комисия – за всички е ясно, че това е омбудсманът. И проблемът е, че настоящото мнозинство не могат да се разберат кой да бъде омбудсман“, каза Христо Расташки, МЕЧ.
„Целта на тази норма е всъщност немощта да се избере от управляващото мнозинство омбудсман, да не бойкотира след това избора на номинационна комисия и тя да работи в намален състав“, коментира Стою Стоев, депутат от ПП-ДБ.
„Спрете да вярвате, че вие сте единственото чисто лице, напротив – вие сте разцепени от корупция и вашите лидери се опитваха да си сложат удобни и послушни хора, които заради напредването на възрастта искаха да ги пенсионират на такива важни институции“, заяви Станислав Балабанов, депутат от ИТН.
Част от опозицията се обяви против предложението членовете на Антикорупционната комисия да се избират с обикновено мнозинство, вместо с квалифицирано. Правосъдният министър отговори.
„Правото няма решаващо значение за дебатите в тази зала. Вземат се с обикновено мнозинство решенията, освен ако Конституцията изисква друго мнозинство“, каза Георги Георгиев, министър на правосъдието.
Промените в закона за противодействие на корупцията са част от необходимите реформи за получаване на средствата по ПВУ, обясни още правосъдният министър.