Чиновници ще популяризират донорството на световните игри за транспантирани в Дрезден през август. Разходите за пътуването на двамата служители са за сметка на Медицинския надзор. В същото време трансплантираните сами покриват пътя, престоя и таксата за участие в игрите. Държавата ще им осигури само състезателните костюми. По искане на пациентска организация с пари по програмата за популяризиране на донорството ще бъдат платени разходите за участие на тийм мениджъра на отбора, който не е трансплантиран.
Шестима трансплантирани българи ще се борят за медали на Световните игри в Германия през август. Участието им е финансирано от спонсори. За първи път отборът ще има и придружители на състезанието – двама директори от Агенция „Медицински надзор“.
Георги Пеев, участник в игрите за трансплантирани: „Според мен това е демонстрация на абсолютен цинизъм – ние хората, които сме с трансплантирани органи сами да си осигуряваме финансиране да участваме на тези игри, а в същото време държавата да командирова двама човека, които – там по абсолютно никакъв начин не могат да ни бъдат полезни“.
Д-р Евелина Цветкова , директор „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистираната репродукция“:„Ако е цинизъм нашето присъствие за какво да се извиняваме щом така го смята“.
От Медицинския надзор твърдят, че отиват в Дрезден по покана на германското правителство и пациентска организация, която поискала участието на тийм мениджъра на отбора да се финансира със средства от програмата за популяризиране на донорството.
Д-р Димитър Илиев – заместник-директор на ИАМН: „Ще ги подпомогнем и с изработването на спортните екипи за тях“.
От Медицинския надзор твърдят, че не покриват разходите на други участници в състезанието, защото никой от тях не е поискал помощ.
Д-р Димитър Илиев – заместник-директор на ИАМН:„Нито един от тях не е изпратил съобщение или изявил желание да бъде подпомаган“.
Георги Пеев, участник в игрите за трансплантирани: „Те ако искаха да помогнат, можеха да питат, да кажа от какви хора имаме нужда. Ние имаме един огромен бюджет за 2025 година по Програмата за популяризиране на донорството и трансплантация. Кажете можем ли да помогнем“.
Д-р Димитър Илиев – заместник-директор на ИАМН: „Това, че те не са се обърнали към нас е техен проблем. Тяхна грешка, така да се каже“.
Бюджетът на програмата за тази година е 680 хиляди лева. Разходите за командировка на двамата служители от медицинския надзор ще бъдат за сметка на агенцията. Единият от тях е Евелина Цветкова.
Д-р Евелина Цветкова, директор „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистираната репродукция“: „Подкрепяме с нашето присъствие, с това, че институцията подкрепя донорството, подкрепя повишаване на доверието в тази дейност. Надяваме се да имаме срещи с представители на други институции на други компетентни органи на други държави“.
Георги Пеев, участник в игрите за трансплантирани: „Тези игри за трансплантирани тяхната основна цел е да популяризират донорство чрез физическа активност това е един празник на живота. По-добре да бяха пратили двама човека, които искат да се състезават“.
Отборът от трансплантирани има нужда от масажист, терапевт и подкрепата на близките си за да печели медали за държавата, която не ги подкрепя финансово.