В Брюксел Европейската комисия представя многогодишната бюджетна рамка на общността след 2027 година.
Очакванията са тя да е в размер над 1,7 трилиона евро, с около 500 милирада евро повече от сегашната. Финансите на ЕС се планират за 7 години напред и покриват всички разходи на съюза – от земеделски субсидии, през инфраструктурни проекти, научни програми, помощ за слабо развити региони, до подкрепа за Украйна и дори заплатите на служителите в Брюксел.
Очаква се преговорите по бюджетната рамка да са тежки, заради промените в намина на разпределяне на средствата. Комисията иска да намали финансирането за сближаване и земеделие, да въведе принципа „пари срещу реформи“ и да централизира решенията. Най-вероятно ще се слеят фондовете за развитие на регионите и земеделските фондове, като общият бюджет ще бъде насочен в полза на по-слабо развитите държави в блока и тези, които граничат с Русия. Очаква се Брюксел да предложи единен Европейски фонд за конкурентоспособност, който ще събере 14 различни програми.
Ще се подкрепя изграждането на нови ядрени мощности и производството на нисковъглероден водород наравно с възобновяемите източници. Ако се наложи спиране на финансиране на държава поради незачитане на върховенството на закона, държавата трябва да се поправи за две години, за да може парите да ѝ бъдат отпуснати. Предстои да видим дали проектобюджетът предвижда да има национален план за всяка държава членка за управление на програмите. Ще има нов резерв за Украйна за специфична подкрепа.