Новините „По света и у нас“ навършват 65 години утре. Новинарската емисия на Българската национална телевизия години наред е еталон за професионализъм, но и люлка за кадри както в журналистиката, така и в други ключови области.
Така например директорът на единствената у нас специализирана детска болница също е започнал професионалния си път от „Сан Стефано“ 29.
Как се минава пътят от журналистиката до медицината и колко различна е йерархията – от стажант до редактор?
И до днес д-р Благомир Здравков помни първия си репортаж. През 2000-та година влязъл в нюзрума като стажант и не след дълго му била поверена сериозна и проблемна тема, актуална и сега – липсата на достатъчно донорска кръв.
д-р Благомир Здравков – директор на болницата по детски болести в София:
„Това никога няма да го забравя, защото аз тогава не можех да казвам „р“. И според по-голямата част, включително и според режисьорката Марта Илиева, репортажът трябваше да падне, но предвид актуалността на информацията и остротата на проблема, шефката на екипа Нина Спасова специално на навръзването на емисията го изгледа и този материал мина в централната емисия, после в Екип 4, после на следващия ден в сутрешния блок и за мен това беше наистина нещо незабравимо“.
Помни и най-напрегнатия ефир и как един обикновен ден се е превърнал в изпитание за всички в нюзрума, апаратната и студиото. Ден, който остана в история с датата си – 11 септември.
„Цялата редакция заковахме погледи върху тези монитори и буквално пред очите ни се вряза втория самолет. Ние видяхме, че това е голям пътнически самолет. Всъщност това беше нещо изключително драматично и като усещане лично мое и освен това като организация, когато всъщност в този ден осъзнах силата на телевизията и специално какво е да си част от „По света и у нас“.
Станал свидетел и на модернизирането на телевизията.
„Аз участвах в изграждането на първия сайт на националната телевизия. Тук аз съм в ролята на редактор на сайта, който трябва да вземе информация от Жоро Любенов. По онова време той водеше едно емблематично предаване „Полет над нощта“. С него имам усещането, че и до ден днешен колегите работят с лекота и удоволствие“.
Точно в телевизията решил да кандидатства медицина и да се посвети на това да спасява животи. Убеден е, че двете професии си приличат – журналистите с достоверни новини борят упорития вирус на дезинформацията. И още прилики.
„Цялостното поддържане на живота на критично болните деца, а и общо пациенти се извършва с много техника. Апаратната, монтажните, те действително имат някаква подобна асоциация. Друго сравнение, което е аналогично между двете дейности, лично за мен е, когато извънредно тръгваш на едно събитие – просто си дежурен репортер, става нещо и редакторът ти казва тръгвай веднага и това, когато от Бърза помощ ти диктуват в линейката един адрес, на който веднага трябва да тръгнеш, много е сходно усещането“.
Д-р Благомир Здравков – лекарят, за когото телевизията е любов завинаги. Както и за всеки, който е бил или все още е в редиците на „По света и у нас“.
Останете ревностни почитатели на „По света и у нас“ – еталон за професионализъм и за обективност на информацията.
За новините – д-р Благомир Здравков.