Общинските камери ще следят вече за превишена скорост и нарушения по пътищата. Това е една от промените в Закона за движенията по пътищата, които парламентът прие на второ четене вчера. Част от приходите от наложените глобите ще отиват в бюджета на съответната община, за подобряване на пътната безопасност.
Близо 800 камери, свързани със системата на МВР в София ще следят за нарушители на пътя. Една част от камерите са обзорни, а другите са на разположение по бус лентите и в малкия и голям ринг в центъра на столицата.
Димитър Петров – директор на Дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столична община: „Преминаване на червен сигнал, те са и най-опасните, тъй като при червен сигнал сте в конфликт с някой друг и превишаване на скоростните режими.“
Илия Тодоров – Асоциация на пострадалите при катастрофи: „Едно от най-честите нарушения през последните години е използване на мобилен телефон, говорене, писане по време на движение.“
Димитър Петров – директор на Дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столична община: „400 от тях са обзорни те са с достатъчно добра резолюция, така че при определени софтуерни възможности от страна на МВР да следят и за движение без предпазен колан, движение в обратна посока, чисто технологично, ако говорим за следене на скоростта. Тези камери трябва да бъдат надградени, тъй като към момента нямат средства, които са сертифицирани и минали съответната метрология за измерване на скоростта.“
Димитър Петров – директор на Дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столична община: „И към момента се предоставя чистия дори видеосигнал, освен това и метаданните, така че и снимка, и видеосигнала и видеоклипчето, което записва съответния нарушител и всичко това се предоставя и към момента на СДВР.“
Половината от приходите от глобите ще влизат в хазната на общините, а другата половина във Фонда за пътна безопасност към МВР. От Асоциацията на пострадалите при катастрофи заявиха, че това е дълго чакана промяна от тях и очакват подобряване на пътния травматизъм.
Илия Тодоров – Асоциация на пострадалите при катастрофи: „Част от средствата ще остават в общините, когато са използвани техни камери, тъй като това ще ги стимулира да направят градовете по-безопасни.“
Остава обаче обжалването след получаване на глобата – в 14-дневен срок.
Илия Тодоров – Асоциация на пострадалите при катастрофи: „От момента на получаване тече срок, в който може да се обжалва пред съда, но практиката показва, че специално електронните фишове за скорост в много голяма процент се потвърждават от съда.“
Сред останалите промени в закона е и засичането на средна скорост от толкамерите като са избрани и отсечки, където ще се монтират камерите – една от тях е Северната тангента на София. А нарушителите ще се глобяват с електронен фиш.
Автор: Алекс Христов