Home » Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода в природата край крепостта „Туида“ в Сливен

Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода в природата край крепостта „Туида“ в Сливен

by storm

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо. Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен.

Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а Боев и Лайф са донесени от зоопарка “Злин” в Чехия.

Птиците са първите на Балканския полуостров след окончателното им изчезване през 70-те години на миналия век. Последната птица в открита мъртва в Природен парк „Сините камъни“ през 1974 годна. Експертите определят 2025 г, като експериментална и ключова за проекта за Балканите. Лешоядите ще достигнат полова зрялост след около 7-8 години, това е и една от причините толкова трудно да се възстановяват в природата, отглеждайки по едно малко на година. Трите птици бяха извадени от клетките и присъстващите имаха възможност да се снимат с тях, след което бяха отведени към изкуственото гнездо в балкана. Екип от доброволци ще се грижи през следващите три месеца за тяхното оцеляване. Пускането на лешоядите се превърна в празник в крепостта „Туида“. Официални гости бяха зам.-министъра на земеделието Янислав Янчев, кметът Стефан Радев, представители на посолствата на Чехия и Кралство Испания, много приятели на каузата за опазване на природата, граждани и гости на Сливен.

Ивелин Иванов – ръководител проект „Зелени балкани“: „Те стандартно излитат от гнездата си на 120-дневна възраст т.е. около 30 дни ние ще ги настаним близо до резерват „Кутелка“ изкуствени гнезда. Ще ги храним по начин, по който да не виждат нашето присъствие, за да не свикват с хората. След 30 дни те би трябвало да напуснат сами новото си гнездо. След това предстои дълъг период на адаптация, чрез подхранване, чрез редовно проследяване, те всички са снабдени с GPS предаватели. Предстои да порастват 7-8 години и чак тогава стават полово зрели, и чак тогава започва да се размножават. „

Д-р Руско Петров, оперативен управител на Спасителния център за диви животни: „Аз лично се надявам през 2032 – 2033 г. да се похвалим с поне сформиране на някаква двойка на територията на България. Но предстои един много дълъг период може би от 15 години, в който ще надграждаме и ще трябва да освобождаваме птици на територията на България, за да може да се сформират повече двойки брадати лешояди.“

Прочетете също