Home » След трагедията на АМ „Марица“: Достатъчно сигурни ли са мантинелите по пътищата ни?

След трагедията на АМ „Марица“: Достатъчно сигурни ли са мантинелите по пътищата ни?

by storm

„На магистрали мантинелите трябва да са двуредови, с по-чести колчета – на всеки 2 метра, а не на 4. Това е критично за задържането на автомобил при инцидент“, обясни Тодоров.

Като алтернатива той посочи бетонните огради тип „джърси“, които са по-устойчиви, връщат автомобила в платното и имат живот до 50 години, в сравнение с 10-15 години при металните мантинели.

Тодоров не изключва и икономически интереси зад избора на метални мантинели, като отбеляза, че в България едва няколко фирми се занимават с тяхното производство. Експертът настоя за цялостна ревизия на стандартите и приоритетно обезопасяване на най-рисковите участъци от магистралите.

След тежката катастрофа на автомагистрала „Марица“, при която загина 19-годишен младеж, а 13-годишно дете е в критично състояние, експерти повдигнаха тревожни въпроси относно състоянието и ефективността на обезопасителните мантинели по българските пътища.

Инцидентът, при който бус премина през разделителна и странична мантинела, преди да излети от пътя, повдигна сериозни съмнения за степента на защита, която предоставят тези съоръжения. Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи коментира пред Нова телевизия, че обезопасяването по високоскоростните трасета у нас е далеч от необходимите стандарти.

Прочетете също