Home » След края на блокадата в София: Ще има ли компенсации за пътниците и как ще се разпределят средствата?

След края на блокадата в София: Ще има ли компенсации за пътниците и как ще се разпределят средствата?

by storm

Транспортната стачка в столицата е коствала няколко милиона лева загуби за транспортните дружества. Метрото, което единствено работеше, е превозило с 300 000 пътници повече. На този фон синдикатите настояват разговорите за увеличаване на заплатите на шофьорите и ватманите за следващите години да започнат още от тази.

Срещаме писателя Димитър Христов, докато си купува карта за градския транспорт в София, 12 часа, след като блокадата падна:

„Доминиращите в настоящата държавна власт също носят вина за това, което се случи със софийския транспорт през изтеклите изминали десетилетия и години. Разбира се, това е една спасителна мярка, един спасителен пояс временен.“

Разказва ни, че не очаква компенсация за шестте дни на транспортна блокада:

„Бих искал да получа компенсация от възнагражденията на тези, които не работиха по това време. Мисля, че така ще е най-справедливо.“

Синдикатите обаче смятат, че шофьорите и ватманите трябва да получат заплати за дните на протест.

Иван Кирилов, КТ „Подкрепа“, общински съветник от БСП: „Би следвало, те са били на работните си места, отделно сервизните работници по цеховете за ремонти – те не спряха да работят.“

Относно компенсациите, от Центъра за градска мобилност съобщиха, че биха могли технологично да удължат срока на картите с шест дни, но за това се чака решение на Столичния общински съвет. Общият размер на загубите за шестте дни на протест е близо 3 480 000 лева. За същия период от „Метрополитен“ отчитат превозени над 3 милиона души. Като допълнителните пътувания са над 300 000.

Николай Найденов, изпълнителен директор на „Метрополитен“: „Беше стрестест за цялата система, и е момент да изкажем благодарност на всички служители за проявения професионализъм по време на тази критична ситуация.“

От столичното метро определиха като „отговорно“ поведението на служителите да не се включат в транспортната блокада.

Николай Найденов, изпълнителен директор на „Метрополитен“: „Надявам се да не стигаме до този момент – да бъде изпитвана системата по отношение на саботаж или някаква друга провокация, но е добре да се спазва законовата уредба, особено за обектите от стратегическо значение.“

Синдикатите настояват още сега да започнат и разговорите за увеличението на заплатите в столичния градски транспорт през следващите години.

Александър Шопов, КНСБ: Действително те са само за тази година, затова споменах и за нашето споразумение, „което сме предложили на Столичната община и кмета да подпишем и затова вътре са освен останалите увеличения до 2027 година.“

снимки: БГНЕС

А Димитър е солидарен с тежките условия на труд при шофьорите и ватманите, но не смята, че това е най-потърпевшият от ниски възнаграждения сектор.

Димитър Христов, писател: „Аз съм писател и ако спра да пиша, тази стачка няма да засегне никой, може би няма да е и ущърб за българската литература и никой няма да забележи. Но не е нормално – да правим подобни акции, които засягат много други хора.“

Солидарна със заплатите на работещите в градския транспорт в София се оказа цялата страна. Така отпуснатите от Министерския съвет 15 милиона лева за дотация ще струват по 2,30 лева за всеки данъкоплатец.

Вижте повече в прякото включване на Виктор Борисов

Прочетете също