Въпреки че покупателната способност на българите е сред най-ниските в Европейския съюз, цената на тока у нас е по-висока от тази в Западна Европа заради липсата на свързаност на мрежите.
Това показват данните на държавния Електроенергиен системен оператор. Предизвикателство остава също така балансирането на електроенергийната система заради новите зелени мощности и липсата на конвенционални, които да ги допълват.
Нашата енергийна система е неефективна, показват данните на ЕСО. В момента 69% от производствените мощности у нас са зелени, но над 50 хиляди мегаватчаса ток са непроизведени само за първите пет дни на май, защото няма къде да бъдат използвани или пренесени. Това оскъпява и тока.
„В България цената е 150 евро, в останалата част от Европа цената за днес е много, много по-надолу. И защо се случва това, защото региона на Югоизточна Европа е доста изолиран“, коментира Ангелин Цачев, изп. директор на ЕСО.
Проблемът е предизвикан от решения на изпълнителната и законодателната власт, като не са взети мерки навреме за балансиране на произведения зелен ток.
„Направихме всичко възможно и от страна на Народното събрание, и от страна на Министерството на енергетиката да намалим и административната тежест. Това създаде обаче друг проблем. В ЕСО се получиха заявления за 40 хиляди мегаватчаса нови мощности от ВЕИ“, каза Жечо Станков, министър на енергетиката.
И въпреки че държавата е въвела задължителна гаранция за проектите от 25 хиляди евро, това не е дало очаквания резултат.
„Започна реално изпълнение на територията на страната, но това доведе до още по-голям бум в строителството и отрицателни цени“, поясни Станков.
В момента държавата си е поставила за цел да овладее ситуацията чрез ремонт на ПАВЕЦ Чаира, изграждане на нови подобни мощности, както и на батерии.
„Аз вярвам, че това е верният път, просто трябва да се научим да управляваме възобновяемите мощности. Трябва да се направят допълнителни инвестиции в системи за съхранение и компенсиране“, каза Ангелин Цачев.
Очаква се утре енергийният министър да открие проект за нова голяма батерия в Ловешко. Само за последните осем месеца от ЕСО са дали становище за подобни проекти за съхранение с капацитет от 10 хиляди мегавата. Открит остава въпросът с рециклирането на батериите след експлоатация.