Какво се случва с младежите с аутизъм, когато завършат средното си образование? Според статистиката на Агенцията по заетостта, която се отнася като цяло за хората с увреждания, за миналата година в цялата страна работа са започнали 8 364 души. В Русе броят им е 219. Останалите или посещават дневни центрове или най-често – остават у дома. Според психолози обаче с децата с аутизъм се работи неправилно като образователната система не е пригодна да им създаде умения.
По данни на Световната здравна организация 1 на всеки 100 деца е с аутизъм. У нас подобна статистика не се води. Няма и данни колко от тези хора, които биха могли да се реализират на трудовия пазар. След броени месеци с този проблем ще се сблъскат Деяна Николова и нейният син, който тази година е абитуриент.
Деяна Николова: „На компютъра се занимава, има средно ниво компютърна грамотност, и му е интересно“.
Според специалистите с децата с аутизъм трябва да се работи целенасочено, да бъдат професионално ориентирани според възможностите си, да има индивидуален подход, какъвто образователната система не е приложила нито към сина на Деяна, нито към останалите младежи с неговата диагноза.
Поли Златилова – психолог, фондация „Новите деца“: „Хората от аутистичния спектър и една голяма част от тях всъщност имат много за България неразкрити силни страни, които в процеса на изграждане на личността и подготовката й за автономен живот изобщо не се стимулират. Тоест, не се залага, както е редно да бъде“.
Деяна Николова: „Нямам идея какво се случва с другите деца. По-скоро мисля, че той няма да може да си намери работа“.
В София и Варна с 36 деца работят по проект, финансиран от германска неправителствена организация. Подбрани са четири сфери за изграждане на трудови умения: кулинария, керамика, IТ технологии и социално-комуникативни ателиета. Последният модул по проекта е включването на работодатели. До момента интерес са проявили само двама.
Поли Златилова – психолог, фондация „Новите деца“: „Няма готови работодатели все още. Ние във Варна имаме сключено споразумение първо с една библиотека, която е готова да обучи всичките колкото могат, след което да назначи един или двама на служба асистент“.
За нуждата от подобен проект в Русе говорят и данните от Бюрото по труда, където не разграничават хората с различни увреждания и специфични способности, а аутистичният спектър е доста широк.