Французин, който живее повече от 35 години с трансплантирано сърце пристигна в Русе с велосипед, след като обиколи цяла Европа, изминавайки над 4000 километра. Каузата на пътешественика, преминал през 8 държави, е да привлече внимание към донорството.
Без животоспасяващата операция Жан-Мишел не би оцелял и до 30-годишна възраст. Сега, вече на 65 години, той е в отлична форма. Освен с колоездене се занимава с журналистика, работи като фотограф, практикува алпинизъм, бягане и ски.
Не забравя и нещо много важно в живота си.
„Когато живееш със сърце на починал човек, това те прави отговорен. Трябва да бъдеш по-добър, трябва да надграждаш, да правиш неща над, което си. Починалият човек е с мен, когато съм с колелото. Може да е леко налудничаво, но си говоря с него“, разказа Жан-Мишел Льолини.
Според Жан-Мишел трансплантацията на органи трябва да стане част от съвременното добро общество и да е отговорност на всички.
„Защото проблемът с даряването на органи го има в цяла Европа, а аз искам да покажа, че човек със сърдечна операция може да бъде пълноценен човек и личност и да прави много неща, ако донорството се популяризира“, разказа Льолини.
1100 души в България чакат трансплантация, а 300 нови ще влязат в списъка на чакащите.
„Нашето послание към обществеността е естествено да бъде по-благородно, по-добронамерено и с по-широк отклик и откриване на своето сърце и своите добродетели“, заяви д-р Йордан Пеев, началник отдел „Трансплантация на тъкани и клетки“.
След Русе Жан-Мишел ще продължи пътуването си към Тутракан, Силистра и Констанца.