Home » Директорът на столичния зоопарк: Шансът черния леопард да е от зоопарк е малък, но не го изключвам

Директорът на столичния зоопарк: Шансът черния леопард да е от зоопарк е малък, но не го изключвам

by storm

В последните дни България е обсебена от слухове и видеозаписи, свързани с появата на черен леопард в дивата природа. Въпреки многобройните опити, животното все още не е намерено. За да добием по-добра представа за ситуацията и специфичния режим за внос и държане на големи хищни котки в страната, темата коментира в студиото на „Денят започва“ Добромир Бориславов, директор на Софийската зоологическа градина.

„Вносът на големи котки у нас е подложен на строг регулаторен режим и изисква значителен обем документи“, обясни Бориславов.

Той припомни, че от 1975 година България е страна по конвенцията CITES, чиято цел е да предотврати изчезването на застрашени видове чрез регулиране на международната търговия с тях. Въпреки това, нелегалната търговия с диви животни съществува.

„Периодично се провеждат акции, при които се конфискуват животни от лица, занимаващи се с нелегална дейност“, каза директорът.

Според него, е по-вероятно леопардът да е избягал от незаконен частен собственик, отколкото да е потомък на животни от зоопаркове. Отговорността за гледането на такива животни изисква специализирани знания и условия.

„Често тези котки изглеждат привлекателни, докато са малки, но с порастването си стават опасни хищници“, посочи Добромир Бориславов.

Той подчерта, че за отглеждането им е необходим лиценз, който изисква спазване на строги стандарти за обгрижване, ветеринарна грижа и безопасност.

Относно поведението на черния леопард, директорът поясни:

„Тези животни са изключително мнителни и не реагират на шумове, както мечките. Те предпочитат да дебнат и нападат тихо, без зрителен контакт. Това прави улавянето им изключително трудно, въпреки поставянето на капани и примамки.“

„Основната цел е да бъде заловен жив, но дори и с упойка животното може да избяга и да се скрие за дълъг период“, допълни той.

Бориславов акцентира на значението на ДНК анализите, чрез които може да се установи произходът на леопарда и да се намерят отговорните лица за неговото нерегламентирано държане:

„В България вече има законодателство и специализирани звена за борба с престъпленията срещу дивата природа. Нелегалната търговия и държане на диви животни са престъпления, наказуеми с до 5 години затвор и глоба до 20 000 лева.“

Директорът на столичния зоопарк призова за спазване на законите и отговорно отношение към дивата природа.:

„Крайно време е да сложим край на нерегламентираната търговия и държане на диви животни и да гарантираме безопасността както на хората, така и на животните.“

Този случай поставя редица въпроси за контрола и грижата за дивите видове у нас и показва колко важна е съвместната работа между институциите и обществото за опазването на природата.

Вижте целия разговор във видеото

Прочетете също