Home » България в еврозоната: Бизнесът в Русе вече се адаптира към въвеждането на еврото

България в еврозоната: Бизнесът в Русе вече се адаптира към въвеждането на еврото

by storm

Бизнесът в Русе вече се адаптира към въвеждането на еврото. Очакванията на фирмите са след първи януари догодина административната тежест върху тях да намалее, да имат по-лесен достъп до европейско финансиране и да спестяват от разходи за превалутиране.

Вдъхновена от номадската архитектура и минималистичния начин на живот, Христина Христова вече 10 години произвежда къщи на колела, които сами се захранват с ток и вода. Проектите ѝ реализира нейният съпруг с помощта на двама работници.

Клиентите им най-често са германци и швейцарци, така че семейният бизнес отдавна работи в евро. Сега им се налага да фактурират в две валути и да водят двойна счетоводна документация. Затова с нетърпение очакват влизането на България в еврозоната, което би им спестило и работа, и неволни грешки.

Арх. Христина Христова – собственик на фирма за производство на ваканционни къщи: „Например, забравяме да скрием сметката в лева, клиентите я виждат в левове и си мислят, че са евра, които им се струват много и влизаме в един обяснителен режим. Има такива неща, които изискват прецизност и следене, което е човешки ресурс.“

С въвеждането на единната валута няма да им се налага да следят банковите такси при превалутиране.

Арх. Христина Христова – собственик на фирма за производство на ваканционни къщи: „Имаме една допълнителна такса за превод в евро, която банката си я налага, може би е % от сумата, но да кажем 70 евро на превод.“

Изчислява, че с отпадането им ще спестяват около хиляда евро на година. Няма да поддържат и банкови сметки в две валути.

Арх. Христина Христова – собственик на фирма за производство на ваканционни къщи: „Обикновено като имаме свободен ресурс, го влагаме в нови продукти, да работим, да се развиваме.“

Убедена е, че с приемането на еврото ще се повиши и инвеститорското доверие на чуждестранните клиенти.

Прочетете също