Home » Фестивалът „Ало, Космос!“ планира трети български астронавт до 10 години

Фестивалът „Ало, Космос!“ планира трети български астронавт до 10 години

by storm

Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с амбиция да изпрати трети астронавт в Космоса през следващите десет години. Събитието събра за пети път ученици, учители и родители от цялата страна, за да ги срещне с американски и израелски изследователи, но и с изтъкнати български учени. Те разкриха пред децата по интересен и разбираем начин най-дълбоките тайни на Космоса.

„Космосът е нещо, което е много загадъчно и хората още нямат такава способност, че да го разгадаят целия“, разказа Катерина Божилова, ученичка в 22 СЕУ – София.

Тя, обаче макар да е само на 13 години, вече прави сериозни стъпки в тази посока. И се старае да помага и на по-малките от нея.

„Има много загадки, други галактики, планети и на мен ми е много интересно да разбера за всичките галактики по нещо. Аз много обичам на деца в столична библиотека да им правя лекции на такива, които са по-малки от мен и така вярвам, че те ще се вдъхновяват и те да погледнат към космоса и към звездите“, каза Катерина Божилова.

Днес към Космоса и към звездите погледнаха и малки, и големи.

„Ако вървим целенасочено по тоя път, по който сме тръгнали и успеем в обозримо време да създадем български еквивалент на НАСА на аерокосмическия еквивалент, която да фокусира и координира българските космически усилия и ние съвсем скоро може да имаме трети български астронавт, който да бъде стъпка към това България да има излаз, вече не само на три морето и три океана, а на три планети“, заяви директорът на Атлантическия клуб в България д-р Соломон Паси.

А събитието е доказателство, че небето не е граница за въображението на децата и на техните мечти.

„Те се интересуват, какво им остава в главите какво ги насочва и дали може да запали техния интерес към науката, за космоса, за живота и изобщо за природните науки. Това е идеята на това събитие“, обясни проф. Георги Милошев, ръководител на лаборатория „Молекулярна генетика, епигенетка и дълголетие“ – БАН.

Специални участници тази година бяха Сонита Уилямс – жената, която остана 9 месеца в Космоса при първоначално планирани няколко дни и израелският астронавт Ейтан Стибе, който беше част от историческата мисия „Rakia“ до Международната космическа станция.

Прочетете също