Home » Горещо, по-горещо, още по-горещо през юни: Рекордно затопляне на водата в Средиземно море

Горещо, по-горещо, още по-горещо през юни: Рекордно затопляне на водата в Средиземно море

by storm

Ранната гореща вълна в Европа доведе до нови температурни рекорди. Максималният червен код за опасно горещо време е обявен в много райони на Франция, Испания, Португалия, Италия, Хърватия и Турция. В Средиземно море беше измерена най-високата средна температура на водата за юни, отчитана някога – 26,1 градуса. В Балеарско море край Испания водата се загря до малко над 30 градуса. Какво се случва с климата на Европа и как той е застрашен от процесите в Атлантическия океан? Защо ще се налага да превключваме бързо между топло и студено?

Между 37 и 42 градуса варираха температурите в най-горещите часове на деня – независимо дали ставаше въпрос за Брюксел, Франкфурт, Сарагоса или Рим. Метеорологичната прогноза на европейската програма „Коперник“ не вещае прохлада през следващите четири дни. Пиковете за опасно горещо време ще гастролират не само в южните, но и в северозападните части на Стария континент. И то не само на сушата. По испанското крайбрежие бяха измерени 30 градуса във водите на Балеарско море, 27 градуса беше днес температурата на водата край Марсилия.

– От десет години редовно идвам да плувам тук на този плаж и в околностите, и тази година водата е осезаемо по-топла. Поне с два-три градуса повече.

Според изследванията на Метео Франс температурите на повърхността в Средиземно море са с три градуса по-високи от средните за същия период във времето от 1991 до 2020 година. Средиземноморският басейн се затопля по-бързо от средното за света. От 2023 година насам има постоянни вълни от необичайно високи температури. Това определя до голяма степен и горещите вълни на сушата, включително и сегашния топлинен похлупак, надвиснал над Южна Европа.

Кирсти Маккаби, метеоролог: „Той действа като капак на тенджера, който задържа горещия въздух под него.“

Учените алармират и за друг, още по-мащабен проблем, който крие рискове за климата на Европа. Десетки авторитетни океанолози и климатолози твърдят, че така наречената Атлантическа меридионална преобръщаща циркулация – система от течения, която пренася студена вода на юг и топла на север, се забавя. Това е свързано с намаляването на арктическата ледена покривка, причинено от затоплянето на атмосферата, което пък е ускорявано от вредните емисии в резултат на човешката дейност. Прогнозите за край на топлообмена варират – от няколко години до няколко десетилетия. Влиянието върху климатичния модел на Европа също е само предполагаемо.

Гавин Шмид, директор на Инситута за космически исзледвания „Годард“: „Параметрите се променят. И това, което беше нормално за 80-те години на миналия век, вече не е. То вече е твърде старо, ако правите планове за екстремното време, което предстои.“

снимки: БТА

Сигурен е само фактът, че хората трябва да се адаптират към един нов климат на Стария континент – рязко затопляне, суша, пожари, наводнения или внезапно застудяване.

Прочетете също