Постижение на 12 български ученици, които измислиха как да правят кисело мляко в Космоса. След като спечелиха първа награда в престижен световен конкурс, през юни ще представят откритието си и на международна конференция в Съединените щати. Част от проекта им е и отглеждането на растения с висока хранителна стойност в Космоса и да принтират месо за трапезата.
В началото започват като непознати, в края обаче смело могат да се нарекат приятели, водени от общата им страст – астрономията. Проектът им е агрикултурен модул, част от космическа станция в орбитата на Титан – луната на Сатурн.
Мария Чолакова, Първа частна математическа гимназия – София: „Основна цел на този модул ще бъде култивирането на растения, защото чрез растенията всъщност ние ще си набавяме необходимия кислород, кат орастенията ще бъдат разделени в две различни стаи. Те ще бъдат свързани чрез вентилационна система, която ще обменя кислорода и въглеродния диоксид и съответно излишният кислород ще бъде отнеман и ще бъде даван на хората като средство за дишане и на база на тези тръби ще бъдат поставени пероксидни филтри, които ще преобразуват въглеродния диоксид отново в кислород“.
В конкурса ги отличава киселото мляко и така печелят първото място.
Ема Несторова, Първа английска езикова гимназия – София: „Начинът, по който ние ще го произвеждаме се състои от култивирането на леофилизирани бактерии в биореактори, като след като се направи първата закваска ще може да си се произвежда постоянно. Второто нещо е системата ни за рециклиране, тъй като това е агрикултурен модул, единственият отпадък е биологичен отпадък. И ние сме я разделили на три етапа. Първият са пъдпъци, които изяждат остатъка от растения и от зеленчуци. Тъй като на тези птици им е необходими от 6 до 8 седмици да станат зрели индивиди, така че преминаваме към втората стъпка, охлювите и червеите, които ще изядат останалите отпадъци и накрая отиваме при гъбите, които ще направят тези отпадъци на хумус и последната стъпка вече е пречистването от спорите на тези гъби, за да не може да се замърси тази почва, която отново ще бъде използвана за растенията“.
Децата благодарят на Столичната община и общинския съвет, които са помогнали с финансиране за пътуването им до Съединените щати през втората половина на юни.
Ирена Шевкинова, 133 СУ „А. С. Пушкин“ – София: „Ще се запознаем с водещи личности, включително астронавта Джаред Айзъкман, който е командир на спейс екс мисии и се предполага, че ще стане командир и на НАСА мисии до Космоса. Включително ще успеем да посетим НАСА“.
Елица Павлова, Първа английска езикова гимназия – София: „Повече трябва да се насърчават в училище от учителите, да се предлагат на учениците такива повече практически работи, вместо да се учи и да се преподава само суха теория“.
Пътуването им е сбъдната мечта. И се надяват още техни връстници да последват пътя им.