Изправени пред суша и рекордни горещини, а ефектите от това в целия регион са видими. Производителите на малини в Западна Сърбия се оплакват от най-лошия сезон от десетилетия насам. Новата климатична реалност заплашва да сложи край на производството на малини в една от водещите страни-износителки на тези плодове в световен мащаб.
Сухият период в района на Арилие, на 120 км югозападно от Белград, тази година е започнал с шест седмици по-рано от обичайното. В района не е валяло от близо два месеца. Това е допълнителен удар върху и без това отслабената реколта от малини, пострадала от късна слана по време на цъфтежа.
Милета Пилчевич, производител на малини: „От моите насаждения успявам да набера до 35 тона годишно. Миналата година беше лоша – много от цветовете измръзнаха. Тогава набрах към 22-23 тона. А тази година, след цялата суша, ще бъде чудо, ако набера и пет тона.“
Юни е бил най-сухият месец в историята на Сърбия, сочат данни на метеоролозите – без капка дъжд в обичайно най-влажните седмици за балканската страна.
Ана Вимич, метеоролог от Белградския университет: „Признаците на изменението на климата ясно показват промяна в годишните модели на валежите – топлият, сух сезон става все по-дълъг, а пикът на валежите се е изместил средно от юни към май, като тази тенденция продължава към по-ранните месеци.“
Наред с намалелите валежи, през последните 10-20 години регионът е отбелязал рязко затопляне – средно с 2 °C. Очакванията са това лято да постави нови температурни рекорди и средните стойности вече да са с 2,5°C по-високи от нормалното. Според данни на Световната банка, Сърбия е била водещият износител на няколко вида замразени плодове, включително малини, през 2023 г.
Последните три години, обаче, добивът на малини намалява, като за 2025-та вече се определя като катастрофален. Производителите са категорични: без помощ за изграждане на напоителни системи, секторът може да изчезне, което заплашва препитанието на 20 хиляди души в района на Арилие.