Дебатът за „Големия Красив Законопроект“ за бюджета на Доналд Тръмп започна в Долната камара на Конгреса. Вчера той беше приет от Сената. Въпреки че републиканците контролират и Долната камара, зелената светлина за законопроекта съвсем не е гарантирана.
В него е заложено в следващите 10 години държавният дълг да нарасне до 3,3 трилиона долара. Ако той бъде одобрен, около 12 милиона американци потенциално ще загубят здравните си осигуровки в следващите години. Последните социологически проучвания показват, че срещу законопроекта се обявяват 50% от избирателите, а за – 36 на сто. Какво се крие зад гръмкото име на документа и ще може ли да бъде приет до 4 юли – националния празник на САЩ?
Вместо в залата, представители на Демократическата партия избраха да започнат дебата за законопроекта за бюджета пред сградата на Капитолия и обявиха, че няма да подкрепят документа.
„Всеки член на Долната камара от Демократическата партия ще застане зад здравното осигуряване на всеки американец, здравната помощ и застраховка, зад програмата за хранителна помощ за вашите деца, възрастни хора, ветерани. Ще застанем зад болниците, домовете за възрастни хора и една здрава и смислена общност. И срещу мащабни данъчни облекчения за милионерите-донори на Републиканската партия. И за това всеки демократ в Долната камара ще каже „не“ на големия грозен законопроект“, заяви Хаким Джефрис, лидер на демократите в Долната камара.
Документът беше одобрен в Сената само с решаващия глас на вицепрезидента Джей Ди Ванс. Част от републиканците обясниха защо не са го подкрепили.
„Гласувах против този законопроект заради вредните му последствия за програмата за здравно осигуряване. Те ще засегнат семействата с ниски доходи и доставчиците на здравни услуги в селските райони, като болници и домове за възрастни хора“, коментира Сюзън Колинс, сенатор на Мейн, Републиканска партия.
Освен милионите граждани, които потенциално ще загубят здравните си осигуровки, се предвижда всеки щат в следващите седем години да поема едва 3.5% от здравните разходи, а не досегашните шест на 100.
Предвижда се сериозно орязване на Програмата за допълнителна хранителна помощ – инструмент, който се използва от над 40 милиона американци с ниски доходи. До момента тя се финансира изцяло от правителството. Сега средствата ще идват от щатските бюджети. Освен републикански сенатори, срещу закона се изказаха и конгресмени от Републиканската партия.
„Ще катастрофираме, защото явно нищо не може да спре хода на този влак с неконтролируеми разходи. Фатално предозиране на правителството“, заяви Уорън Дейвидсън, конгресмен от Охайо, Републиканска партия.
Друга голяма промяна е свързана с възможността за съкращаване на федералните данъци в зависимост от плащанията към местните и щатските бюджети. Досега ако американски гражданин е платил 10 хиляди долара щатски данъци, тази сума му се приспада от федералното облагане. Сега таванът става 40 хиляди долара. Това би могло да доведе до разногласия между щатите с високи данъци, като Калифорния и Ню Йорк, и щати с по-ниски данъци, чиито жители не се възползват от приспадането толкова много.
Законът е ключът към изпълнението на политическия дневен ред във втория мандат на президента Тръмп, опасенията са обаче, че той може да се превърне в пирова победа. Особено на прага на междинните избори, които са след по-малко от година и половина, и когато е ясно, че документът ще засегне сериозно огромна част от избирателите и на републиканците – ефект, който ще се усети пред урните.