След влизането на България в Шенген, оказва се, липсва контрол за извеждането на деца от страната. Освен че не се изисква пълномощно от другия родител – дори деца със съдебни забрани да напускат страната сами – безпроблемно го правят.
Клавдия Дали разбира, че дъщеря й е в Гърция от пост във фейсбук. Детето има съдебна забрана да напуска страната.
„През месец юни разбрах от познати, че бившият ми съпруг е качил снимки на дъщеря ми, която е на 10 години, в Гърция. Това е без мое съгласие и знание и тя дори няма паспорт. Мен това ме притесни, защото предполагам, че това е бил един опит, за да разбере дали безпрепятствено може да напусне границите и в един момент да се наложи да търся детето в цялото Шенгенско пространство“, обясни Клавдия Дали.
За да няма незаконно извеждане на деца от България, новият член 127б в Семейния кодекс дава право на родителя, който има притеснения – по съдебен ред да постанови забрана за напускане. Софийският районен съд ни информира, че от 202-та досега са образувани 58 такива дела, като 6 са приключили с уважаване на искането. Съдът трябва да информира МВР, а МВР да вкара сигнала в Шенгенската информационна система. Проблемът обаче е, че няма кой да контролира тези сигнали.
„Това, че сме пълноправен член на Шенген, не освобождава властите да правят проверки по тяхно усмотрение. Тя ако имаше лична карта и беше направена проверка, щеше да се установи, че тя има забрана в масивите на „Гранична полиция““, обясни Клавдия Дали.
От „Гранична полиция“ също признават, че контролът е занижен.
„Предприетите мерки от ГДГП, във връзка с изразени несъгласия от родители за пътуване на децата им извън пределите на Република България, не пораждат същото правно действие, каквото имаше преди присъединяването на страната ни към Шенген“, се в казва в писмо от МВР до БНТ .
И още, че все пак се изпълняват полицейски проверки на случаен принцип, по метода анализ на риска. В конкретния случай обаче бащата и детето са установени, чак след завръщането им от Гърция. На бащата е съставен протокол.