Home » Летен семинар по български език събира чуждестранни българисти от над 20 държави

Летен семинар по български език събира чуждестранни българисти от над 20 държави

by storm

Традиционният летен семинар по български език и култура за чуждестранни българисти и слависти беше открит днес в Софийския университет. Той се провежда за 62-ри път, а тази година в него се обучават повече от 80 студенти от над 22 държави.

Семинарът традиционно се организира от Софийския университет и МОН. Програмата на участниците включва лекции по български и семинари по превод и култура, които ще бъдат водени от преподаватели от Факултета по славянски филологии.

„Тази година екипът ни доста сериозно се зае да промени някои неща и да надгради вече създадените успешни практики. Фокусираме се върху самия обучителен процес. Нашите семинаристи имат всеки ден часове по практически български език – разделени са на нива“, каза доц. Атанас Атанасов – директор на семинара.

Освен лекции, за студентите са организирани езикови работилници и дискусии с писатели:

„Тези дискусии са отворени за всчики, без значение на какво ниво са. Първата е с Теодора Димова, а следващия понеделник е с Георги Господинов. Приготвили сме и интерактивни занятия, които сме нарекли работилници. Половината от тях са насочени съм изкуствата, свързани са с българския фолклор“, обясни доц. Атанасов.

Тази година семинарът се провежда в София и съвпада с наситената културна програма на столицата. За участниците са организирани редица посещения на музеи и кинопрожекции, включително екскурзии до Бачковския манастир и Копривщица.

На откриването на събитието присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова, която отбеляза, че 2025 г. е знакова, тъй като се навършват 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на глаголицата. Вицепрезидентът пожела на чуждестранните студенти успехи в изучаването и опознаването на българския език и култура:

„Във ваше лице аз виждам най-добрите посланици на България – студентите, преподавателите по български език, в много европейски центрове, в много европейски университети. Вие сте и хората, които са най-достойните представители на т. нар. мека дипломация, която, уверявам ви, отваря понякога повече врати от ординерната дипломация“, каза Илияна Йотова.

В семинара участват българисти от цяла Европа, Япония, Китай, Южна Корея, САЩ и Австралия. Йовица идва от Германия и разказва, че по време на следването си в университета е имала лекции по български. Впоследствие е дошла на стаж в Русе по програмата „Еразъм“:

„Много ми хареса, хората са много сърдечни, топли и гостоприемни. Надявам се да науча повече български, граматика и нови думи. Също да се запозная с много хора, мисля, че колегите на семинара са много симпатични и интересни“.

Любимата ѝ българска дума е „веднага“.

Андрей Виденович е от сръбския град Княжевац. Студент е в Американския университет в Благоевград и споделя, че България много му харесва, а животът тук е спокоен.

„Когато езикът се научи, това е първата стъпка към по-добър диалог и когато научих езика, повече се сближих с българския народ като цяло и особено с колегите в университета. Мнението ми, естествено, се промени към по-добро и мога да кажа, че много ме изненадаха позитивно с поведението си, когато разбраха, че сърбин говори български“.

Любимата българска дума на Андрей е „обаче“:

„Такава дума в сръбския не съществува, но е много полезна и може да се използва в много ситуации“.

Андрей се надява да остане в България и след завършването си и да изгради бъдеще тук. Би опитал да работи като преводач.

Семинарът за чуждестранни българисти продължава до 2 август.

Прочетете също