Традиционният летен семинар по български език и култура за чуждестранни българисти и слависти беше открит днес в Софийския университет. Той се провежда за 62-ри път, а тази година в него се обучават повече от 80 студенти от над 22 държави.
Семинарът традиционно се организира от Софийския университет и МОН. Програмата на участниците включва лекции по български и семинари по превод и култура, които ще бъдат водени от преподаватели от Факултета по славянски филологии.
„Тази година екипът ни доста сериозно се зае да промени някои неща и да надгради вече създадените успешни практики. Фокусираме се върху самия обучителен процес. Нашите семинаристи имат всеки ден часове по практически български език – разделени са на нива“, каза доц. Атанас Атанасов – директор на семинара.
Освен лекции, за студентите са организирани езикови работилници и дискусии с писатели:
„Тези дискусии са отворени за всчики, без значение на какво ниво са. Първата е с Теодора Димова, а следващия понеделник е с Георги Господинов. Приготвили сме и интерактивни занятия, които сме нарекли работилници. Половината от тях са насочени съм изкуствата, свързани са с българския фолклор“, обясни доц. Атанасов.
Тази година семинарът се провежда в София и съвпада с наситената културна програма на столицата. За участниците са организирани редица посещения на музеи и кинопрожекции, включително екскурзии до Бачковския манастир и Копривщица.
На откриването на събитието присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова, която отбеляза, че 2025 г. е знакова, тъй като се навършват 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на глаголицата. Вицепрезидентът пожела на чуждестранните студенти успехи в изучаването и опознаването на българския език и култура:
„Във ваше лице аз виждам най-добрите посланици на България – студентите, преподавателите по български език, в много европейски центрове, в много европейски университети. Вие сте и хората, които са най-достойните представители на т. нар. мека дипломация, която, уверявам ви, отваря понякога повече врати от ординерната дипломация“, каза Илияна Йотова.
В семинара участват българисти от цяла Европа, Япония, Китай, Южна Корея, САЩ и Австралия. Йовица идва от Германия и разказва, че по време на следването си в университета е имала лекции по български. Впоследствие е дошла на стаж в Русе по програмата „Еразъм“:
„Много ми хареса, хората са много сърдечни, топли и гостоприемни. Надявам се да науча повече български, граматика и нови думи. Също да се запозная с много хора, мисля, че колегите на семинара са много симпатични и интересни“.
Любимата ѝ българска дума е „веднага“.
Андрей Виденович е от сръбския град Княжевац. Студент е в Американския университет в Благоевград и споделя, че България много му харесва, а животът тук е спокоен.
„Когато езикът се научи, това е първата стъпка към по-добър диалог и когато научих езика, повече се сближих с българския народ като цяло и особено с колегите в университета. Мнението ми, естествено, се промени към по-добро и мога да кажа, че много ме изненадаха позитивно с поведението си, когато разбраха, че сърбин говори български“.
Любимата българска дума на Андрей е „обаче“:
„Такава дума в сръбския не съществува, но е много полезна и може да се използва в много ситуации“.
Андрей се надява да остане в България и след завършването си и да изгради бъдеще тук. Би опитал да работи като преводач.
Семинарът за чуждестранни българисти продължава до 2 август.