Във второ поредно издание на рубриката „Лични финанси“ продължаваме темата за работата на частните съдебни изпълнители. Какви са действията, които предприема съдебният изпълнител, когато имаме налице изпълнителен процес?
Изпълнителен процес имаме, когато длъжникът е спрял да погасява задълженията си и следва да се предприемат действия това да се случи. Изпълнителният процес се движи от този, който е сезирал органа – в случая ЧСИ. Кредиторът в този процес се нарича взискател. Той – взискателят – може да посочва способи – например: да казва блокирайте сметки, ако задължението е голямо – опишете имущество и го продайте.
В работата на ЧСИ е възможно взискателя да възложи на ЧСИ да определи начина на изпълнение. Обичайно това означава да се направи проучване на имуществото на длъжника. Информацията се събира от всички възможни публични регистри и се преценява кой е най-ефективния начин да се събере вземането. При по-малки задължения е запор на сметка.
Длъжникът има законовото право да отиде в кантората на ЧСИ и обсъдят друг начин за изпълнение. Моя събеседник даде пример с автомобил, който може да се използва за прехраната на длъжника. Съответно може да се предложи друг вид имущество, за да се освободи автомобилът и той да се използва от длъжника. Добре е да бъдем активни – консултирайте се с адвокат, обсъдете възможности с ЧСИ, за да успеете да излезете от ситуацията по-добрия начин.
От Камарата на ЧСИ ни предоставиха обобщени данни за миналата година. Новообразуваните дела в последните години са около 200 000, но една немалка част от тях всъщност не са нови дела, а преобразувани стари такива, които преди това са били прекратени поради перемпция (2 години бездействие на взискателя).
Събраната сума за 2024 г. е 790 млн. лв. Разпределена е както следва: в полза на граждани – 180 млн. лв. – всяка година тези суми нарастват, спрямо предходната година с 20 млн. лв. (издръжки 8 млн., неизплатени заплати – 6 млн.), банки – 235 млн. лв. – спад с 60 млн. лв (реално сумата в полза на банки е значително по-малка, тъй като по голяма част от тези дела банките са прехвърлили вземанията си на колекторски компании, но статистиката отчита постъпленията като в полза на банки, а те реално трябва да се отнесат при търговците), търговци – 242 млн. лв. – ръст с 23 млн.лв., държавни органи, общини и съдилища общо – 72 млн. лв. (държавни органи – 24 млн. лв., общини – 45 млн. лв., съдилища – 3 млн. лв.).
Извършените продани бележат спад – на движими вещи са 513, а на недвижими имоти – 3055. Тези цифри, които са почти едни и същи в последните 5 години, показват драстичен спад в броя на извършените продани с 300 % в сравнение с пиковата 2014 г., когато продадените имоти са били 12 000, а продажбите на движими вещи – 1700.
От данните за 2024 г. се очертават две тенденции. Трайно увеличаване на сумите в полза на граждани, това са невърнати заеми, неизпълнени договори, обезщетения на пострадали от пътни произшествия и на техните близки, неизплатени заплати, издръжки и т.н. Втората тенденция е силен спад в броя на извършените публични продани.