Home » Между есе „Животът – колело или стълба“ или по тема от „Крадецът на праскови“ избираха зрелостниците на матурата

Между есе „Животът – колело или стълба“ или по тема от „Крадецът на праскови“ избираха зрелостниците на матурата

by storm

Интерпретативно съчинение на тема „Разум и чувства“ по „Крадецът на праскови“ от Емилиян Станев или есе на тема „Животът – колело или стълба“ – това са били темите, по които са работили зрелостниците на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Това научи „По света и у нас“. Министерството на образованието и науката ще публикува изпитния вариант 4 по-късно през деня.

Днес по български език и литература. Те бяха разпределени в 772 училища, ангажирани бяха около 12 000 квестори.

Изпитният вариант беше изтеглен в Министерството на образованието и културата измежду близо 6 млн. комбинации.

В столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ се явиха на изпита 90 ученици от различни училища. За спокойното протичане на изпита се грижат 20 квестори.

Четвърти е изпитният вариант, върху който работят зрелостниците тази година, по 41-вия въпрос от матурата. Той беше избран малко преди 6 часа.

„Няма разлика във формата, в организацията и времето за провеждане на държавния зрелостен изпит по български език и литература в сравнение с миналата учебна година“, обясни зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова.

Матурата се състои от 3 модула.

„Първият модул е с продължително 60 минути с 21 въпроса. Вторият модул е с продължителност също 60 минути с 19 въпроса. Един въпрос е за третия модул, който е с продължителност 120 минути“, добави Емилия Лазарова.

Въпросите са отворени и затворени. Последният модул е писане на текст върху произведение от учебния материал. За него зрелостниците могат да получат и най-голям брой точки.

„Цяла година се обучавах на частни уроци, така че смятам, че съм подготвена. Не искам да ми се пада „Ноев ковчег“ и „Балкански синдром“, понеже това са двете най-сложни произведения“, разказа зрелостникът Валентина пред изпита.

„ Аз лично не искам да ми се пада „Крадецът на праскови“, но бих се радвал много, ако ми се падне „Песента на колелетата“ на Йовков или нещо на Елин Пелин.

„Със сигурност, както на мен така и на половината зрелостници в страната не бихме искали да ни се падне „“Ноев ковчег“ или нещо, което би ни затруднило като „Спи езерото“. Стискаме палци да е всичко, но не и това“.

„При мен подготовката беше малко по-умерена, въпреки това смятам, че има какво да покажа на този изпит“, разказа ученикът Мартин.

„Мисля, че съм се подготвил добре, нямам нужда от уроци“.

„Така или иначе ще пиша есе, искам да е на лесна, приятна тема, за любовта, за вярата, за надеждата, за труда и творчеството“.

Преди началото на изпита телефоните и на учениците, и на квесторите бяха събрани. Всички зали са с видеонаблюдение.

„Стаите бяха запечатани, квесторите са подготвени, инструктирани, няма нищо ново, нищо притеснително. Разчитаме на съвестността, както на учениците, така и на квесторите“, обясни инж. Костадин Костадинов, директор на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване, Пловдив.

От просветното министерство увериха, че злоупотреби и теч на информация няма да има.

Вижте повече в прякото включване на Цанка Николова.

Прочетете също