Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни, отчитат институциите към областния щаб в Пловдив. Най-тежко засегнати остават общините „Марица“ и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски и Асеновград, но се очаква потвърждение с проби, взети на място. Това съобщи областният управител на Пловдив и председател на Областния щаб за защита при бедствия проф. Христина Янчева.
По последни данни на БАБХ общият брой на огнищата е 42, а броят на засегнатите животни е 2000, при официално регистрирани близо 100 000 овце и кози в областта. Експертите призовават стопаните и ветеринарните лекари още при първите симптоми на заболяването (треска и отпадналост, обриви по кожата, подуване на главата и крайниците) да информират властите и да изолират заболелите животни. Ранното уведомяване е един от най-важните фактори за ограничаване на заразата, в противен случай икономическите загуби ще са много сериозни.
Представителите на Министерството на земеделието и храните призоваха стопаните да регистрират животните си в кметствата на населените места. За целта се подава заявление-декларация по образец на БАБХ и се прилага договор за ветеринарномедицинско обслужване с регистриран ветеринарен лекар. Такса не се заплаща. Тази регистрация обаче е важна застраховка за стопаните, защото без нея не могат да получат обезщетение или финансова помощ, ако се наложи животните им да бъдат умъртвени.
Преди дни областният щаб въведе рестриктивни мерки: забранява се пашата, транспортирането и търговията с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област. Провеждат се ветеринарни прегледи, диагностика и лабораторно потвърждение на съмнителни случаи. Осъществява се дезинфекция на стопанства с потвърдени случаи и контрол на контактните животни.