„Стой на място, полиция, ръцете горе!“
Радослав Марков е старши преподавател в Академията на МВР и ни показва част от подготовката на бъдещите полицаи. Моментът, в който нарушителят трябва да бъде арестуван, е един от най-критичните, и всяка възможна реакция трябва да бъде отиграна.
„Тук е важно да се приведе лицето в положение на земята. Да бъде контролирано. И вече екипни действия. Единият проверява, другият може да се изправи да контролира ситуацията да наблюдава на 360 градса периметъра. Ако лицето е по-пълно, има корем, може да има механична асфикция, оттам може да стане задушаване. В закона е записано, че всяко едно лице трябва да е под постоянно наблюдение. Ако нещо му се случи, трябва да му се окаже долекарска помощ.“
А реална ситуация, записана от наблюдателна камера във Варна, е арестът на Явор Георгиев. Двамата полицаи се отзовават на сигнал до 112, мъжът съобщава, че майка му е отвлечена. Униформените твърдят, че са го заварили в неадекватно състояние – полугол и дезориентиран на бензиностанция. Вижда се, че дълго се опитват да го успокоят. Но не успяват и се стига до конфликт. Двамата полицаи го повалят на земята в опит да му поставят белезниците.
„Виждаме едни полицаи , които задържат човек с белезници, който лежи върху ръцете си и въпреки това продължават да оказват натиск върху врата му, да го удрят в корема“, каза Свилен Славчев – приятел на Явор Георгиев.
Явор е закаран в психиатрично отделение. Малко по-късно там е констатирана и смъртта му. Кадрите от охранителните камери обиколиха социалните мрежи и предизвикаха вълна от реакции. Последваха протести, а с тях и множество въпроси – прикрива ли се истината за смъртта на Явор, превишили ли са правомощията си двамата полицаи, имат ли нужната подготовка.
След скандалния арест с поста си се раздели шефът на варненската полиция, а двамата полицаи, участвали при задържането, бяха отстранени до приключване на проверките.
Даниел Митов – министър на вътрешните работи: Полицаят не е просто човек в униформа, а е представител на държавата и когато проявява нехайство или си превишава правомощията, или грубост, то това се отразява върху доверието върху институциите.
Вътрешният министър обяви, че всички полицейски служители трябва да преминат през обучение на техники за задържане, деескалация и самозащита, тъй като, по думите му, обучението е било занемарявано с години.
Проф. д-р Иван Видолов – ректор на Академията на МВР: През последните години полицейските служители бяха изключително натоварени. Това не беше само свързано с общественополитическата ситуация и тяхното участие в различни мероприятия по охрана на обществения ред, миграционния натиск, което натовари и ангажира изключително много полицейските служители. На фона на един недокомплект, както казваме, ограничен брой служители, което ограничи възможностите да се провежда пълноценно това обучение по месторабота, именно поради тяхната свръхнатовареност.
БНТ: Как полицаите тук се учат да не използват прекалена сила?
Радослав Марков – старши преподавател в Академията на МВР: Това започва от учебния процес. Така е структуриран, няма значение дали курсанти или специализанти. Всяко едно умение започва от начално разучаване, затвърждаване и усъвършенстване – за всеки един етап от това обучение си има определени техники и методи на преподаване, започваме от просто към сложно.
В хода на разследването тройна експертиза разкри причините за смъртта на Явор Георгиев. Кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, довели до сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност. Експертизата на практика оневини полицаите. За близките и приятелите на младия мъж обаче случаят не се изчерпва дотук. Според тях е имало опит да са прикрие истината за ареста, а публикуваните записи осветляват използването на прекомерна сила от полицията. И протестите не спряха. И отвориха стари рани.
Борислава Пламенова, дъщера на Пламен Пенев: За година и половина имаме още случаи. Вместо да ги минимизираме и това нещо да не се случва, то расте.
Случайно заснети кадри от мобилен телефон хвърлят светлина върху начина, по който е арестуван бившият шампион по борба Пламен Пенев, който губи живота си на централна улица в Стара Загора след преследване от девет полицейски патрулни коли в края на 2023 г.
Борислава Пламенова: Без тази информация ние никога нямаше да разберем какво се е случило.
Според съдебните лекари Пенев е починал от задушаване, след като при опит да го обездвижат, четирима полицаи са го притиснали силно към земята за прекалено дълго време. Случаят тогава приключва с констатация за тежки нарушения на служебната дисциплина – уволнени са двама младши полицаи и двама, заемащи ръководни позиции.
Борислава Пламенова: Човек, който е подготвен и има добра експертиза, никога не би допуснал един човек да загине, независимо каква е причината.
Докато случаите на превишаване на сила продължават да разклащат доверието между обществото и институциите, МВР започва реформи на терен. Обучение на инструктори, обществени поръчки за нови бодикамери, тейзъри и жилетки са първият пакет от мерки, които, според вътрешния министър, трябва да компенсират дефицитите, натрупани през годините и, най-важното, трябва да гарантират повече сигурност и защита.
Даниел Митов – министър на вътрешните работи: Неносенето и неактивирането на бодикамерите от полиция, когато това е необходимо, да си стане дисциплинарно наказуемо.“
Още през юли в Академията на МВР започва работа нова лаборатория, снабдена с най-модерните тейзъри или устройства за електрошок, които парализират за кратко нападателя. Именно новите технологии могат да ограничат прекия контакт на терен и за намалят риска от прекомерна употреба на сила.
Проф. д-р Иван Видолов – ректор на Академията на МВР: Бодикамери, софтуер към тях, тейзъри, които са свързани към бодикамерите и снимат използването на това помощно средство. Уверението е, че тези нови технологии, след като бъдат изпитани и проверени ще навлязат масово в полицейската дейност.
Радослав Марков – старши преподавател в Академията на МВР: Помощните средства са много. Най-често са палка, тейзър, спрей, белезници , които са снаряжение. А как ги използват, това е преценка на самия полицейски служител спрямо ситуацията.
При атака със спрей, след използване на спрея лицето е в безпомощно състояние и се подхожда към поставяне на белезници.На полигона курсантите тренират и екипни тактически действия, които включват всички елементи от специалната тактика – например преследване и принудително спиране на автомобил, използване на тейзър и поставяне на белезници.
БНТ: Коя е най-трудната част от една такава акция?
Марин Григоров – старши преподавател „Специална полицейска тактика“: Най-трудната част е да се стиковат служителите да знаят, че всеки един има определена задача, която трябва да извърши. Съответно трябва да се довери, че останалите ще свършат своята работа.
Обучението включва различни техники на стрелба с късо и дълго оръжие. Бъдещите полицаи тренират как да работят в екип и как да реагират правилно ако попаднат в престрелка.
Виктория Иванчева – гл. ас. катедра „Специална полицейска тактика“: Като цяло заложените часове при един курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие са 36 до 40 учебни часа.
БНТ: Каква е разликата между полигона и реалната работа на терен?
Виктория Иванчева: Напрежението идва от реалните ситуации. Ако срещу вас има открита стрелба, напрежението е много голямо и там много бързо трябва да се вземе правилното решение, да се оцени каква е ситуацията, да се вземат правилните действия, така че да може да се неутрализира заплахата.
БНТ: На какво ниво определяте подготовката, която се дава?
Марин Григоров: В Академията на МВР нивото е изключително добро, което се оценява високо и от нашите партньори в ЕС.
Радослав Марков: На ден стават стотици задържания от полицейски служители в цяла България и те преминават безпроблемно, значи те се справят с всички ситуации. Това са единични ситуации, с които не могат да се справят.
Според данни от годишните доклади за дейността на прокуратурата през първата половина на 2024 г. са наблюдавани 141 преписки, образувани по сигнали за полицейско насилие от служители на МВР. Наблюдаваните досъдебни производства са с 30.8% повече спрямо първото полугодие на предходната година. На съд са предадени три лица, а само в един от случаите приключва с осъдителна присъда.
Дъщерята на Пламен Пенев Борислава също споделя, че в началото семейството получава обещания за справедливост, но втора година разследването е в застой.
„Ние все още не сме на никаква инстанция , тъй като се води следствие. Не е казано още кой точно ще е обвиняем, макар,че за нас всички, които са участвали в този акт на действие, са виновни пряко или косвено. Малко по-късно разбираме, че те са преназначени на други длъжности, дори повишавани. Това като цяло не клони точно към справедливост“.
През март тази година и в Казанлък протестираха за справедливо правосъдие след убийството на арестанта Даниел Кискинов, извършено по особено жесток начин при задържането му. 47-годишният мъж е бит след сигнал за кражба на колело в края на февруари. Умира само няколко часа по-късно от тежка гръдна и коремна травма. Съдебните лекари установяват 17 счупени ребра, разкъсвания на белите дробове и на черния дроб, кръвоизлив в бъбрека, кръвоизливи по главата и по крайниците, разкъсвания по лицето. Двамата полицаи, осъществили ареста, са обвинени в умишлено убийство. Според анализатора Димитър Марков проблемите с полицейското насилие и превишаването на правата стоят нерешени повече от 20 години.
Димитър Марков – Център за изследване на демокрацията: Назад във времето непрекъснато е имало такива случаи. Много от тях стигат до Европейския съд по правата на човека и България е осъдена да изплаща обезщетения. Съответните виновни лица биват освободени, след като случаят се позабрави, се назначават отново или пък на друго място в системата, но в крайна сметка не може да решим системния проблем.
В Академията на МВР обаче отчитат че подготовката на бъдещите полицаи е на ниво. Още на входа на академията всички преминават психологически изследвания. След това наблюдението на тяхното поведение и възможността от евентуално „прегряване“ продължава по време на цялата им служба, твърди ректорът. А всеки сигнал, свързан с превишаване на полицейските правомощия, подлежи на проверка от няколко структури на вътрешното министерството.
Проф. д-р Иван Видолов – ректор на Академията на МВР: Пропорционалността на първо място означава, че употребата на сила трябва да съответства на естеството и характера на самото нарушение и да бъде прилагана докогато е необходимо. Това означава силата да не превишава необходимото за постигането на целта. Разбира се, това се учи теоретично, но също така се решават редица практически казуси.
Но именно контролните служби, които са структури на МВР, са част от проблема, смятат експертите. И реформите трябва да минат през дебат за изваждането им от министерството.
Димитър Марков – Център за изследване на демокрацията: Реално цялата система за проверка и разследване на такива сигнали е вътре, в самото МВР. Тази липса на обективност и безпристрастност, колкото да са обективни и безпристрастни самите служители вътре, означава, че всеки един такъв случай остава капсулиран. В институцията, от която произхождат потенциално извършителите на съответното насилие. Този модел е порочен и създава недоверие у хората. Хората рядко сигнализират, защото нямат причина да вярват, че техният сигнал ще бъде разследван обективно и ще бъдат взети мерки.
Борислава Пламенова: Не сме съдници и не искаме да раздаваме правосъдието, както те го направиха на 31 декември с баща ни. От друга страна искаме да видим тази справедливост и това, за което говорят като държава и тези, които ни посрещнаха от МВР и следствието – че всичко ще бъде наред и виновните ще си получат заслуженото по законовия ред.
В Академията на МВР учат около 650 курсанти. Тяхното обучение е четиригодишно. Програмите им включват права на човека, упражняване на полицейски правомощия и полицейска етика. Въпросът, както винаги, опира до контрола.