Ръст на ранените след катастрофи с електрически тротинетки, отчитат от МВР. През първото полугодие са пострадали над 200 души. За същия период на миналата година ранените са били около 150. Инцидентите с тротинетки през първите 6 месеца на 2025-та са с близо 80 повече в сравнение с 2024 година.
Най-много инциденти с такива превозни средства са регистрирани в областите Варна, Бургас и София. А от „Пирогов“ съобщиха, че след месец в реанимацията неврохирурзи са спасили 18-годишен младеж, който паднал от тротинетка в парка в Сандански.
Младежът карал тротинетка в парка в Сандански въпреки забраната. Нямал каска. Травмата на главата му била много тежка.
„Нямахме много надежди, но, за щастие, нещата се развиха благоприятно. След повече от месец усилия детето вече е изведено от реанимация. Има засегнати както двигателни, така и когнитивно-двигателни функции, за които ще трябват месеци на възстановяване“, обясни проф. Николай Габровски, медицински директор на УМБАЛСМ „Пирогов“.
У нас обаче няма места за възстановявам на пострадали при тежки катастрофи.
„Има едни доста ограничени грижи, които се полагат, при това за пациенти, които са в по-леко състояние. За пациенти, които са в тежко състояние, евентуално в повърхностна кома и зависими от грижите на околните, няма възможност за продължителна рехабилитация“, каза проф. Николай Габровски.
Младежът от Сандански ще има нужда от такава рехабилитация, за да се възстанови. След инцидента миналия месец от общината засичат по-малко нарушители с тротинетки в парка.
„Нарушители все пак се хващат. Обикновено те са в късните часове или в периода, когато има по-малко движение по главната улица и в парка. Има съставени 10 акта и 10 констативни протокола на деца, които са управлявали такива електрически превозни средства“, коментира Благой Дончев – зам.-кмет на Община Сандански.
От общината следят за нарушители и чрез камерите по главната улица и в парка. А в „Пирогов“ отчитат ръст на пациентите с тежки травми след катастрофи с тротинетки.
„Те се движат с много голяма скорост, а същевременно са с малки гуми и нестабилни. Води до това, че по-лесно се получават травми. Хората малко ги разглеждат като една играчка, но това не е така“, каза проф. Габровски.
Той се надява, че скоро властта ще промени правилата за използване на тротинетки, за да намалеят инцидентите с ранени и загинали.