Home » Парламентът прие 3 от 4 законопроекта, свързани с възнагражденията на лекарите

Парламентът прие 3 от 4 законопроекта, свързани с възнагражденията на лекарите

by storm

Младите медици подновяват протеста си, недоволни от предлаганите от властта символични увеличения на заплатите им. Междувременно парламентът одобри 3 предложения за промени в Закона за лечебните заведения, които се отнасят до размера на възнагражденията на първо четене.

Младите медици продължават да настояват за основна стартова заплата, равна на 150% от средната за страната. Недоволни от действията на депутатите, излизат на протест в понеделник.

„28 юли беше срокът, който сами си поставиха депутатите да вземат решение, да приемат законопроект, който да удовлетвори нашите искания. Отново ни беше казано, че най-вероятно ще се отложи за септември взимането на решение, което нас със сигурност не ни удовлетворява това, че не спазват обещанията си. Затова излизаме на протест“, заяви д-р Василена-Киара Димитрова.

Депутатите приеха на първо четене днес три от общо четири законопроекта, свързани с възнагражденията на младите медици – на управляващото мнозинство, на ПП-ДБ и на „Възраждане“. Отхвърлен беше единствено този на „Величие“.

От ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и ИТН предложиха основните месечни заплати да се обвържат с Колективния трудов договор. А ако няма такъв, да се гледа последният, индексиран спрямо процента на нарастване на средната заплата.

„Поводът беше да акцентираме върху повишаването на трудовите възнаграждаения на младите лекари и на лекари специализанти. Ако приемем такъв подход, означава да изключим от възможността за индексиране на трудовите възнаграждения на всички останали категории персонал, които са в лечебните заведения“, каза Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС.

Законопроектът на ПП-ДБ предвижда основното възнаграждение на младите лекари да не е по-малко от 150% от средната брутна работна заплата, а това на сестрите – не по-малко от 125%.

„Говорим да се достигне минимално възнаграждение от 3664 лв. на лекар на месец. Общо говорим за около 2 млрд. и 200 млн. лв. фонд „Персонал“ в болниците“, коментира Асен Василев, ПП-ДБ.

Подобно е и предложението на „Възраждане“. Разликата е при заплатите на сестрите – те настояват да е 140% от средната брутна заплата за страната.

„Здравето не може да има никаква политическа окраска, защото нашите здравни работници отвън не ги интересува кое предложение от коя политическа партия е направено. Тях ги интересува този парламент да произведе резултат, който да удовлетвори по някакъв начин техните искания“, посочи Маргарита Махаева, „Възраждане“.

От Алианса за права и свободи отбелязаха, че нито един от предложените текстове не се базира на реални финансови разчети.

„Очаква се през следващата година в рамките на бюджета на НЗОК да се увеличат цените на клиничите пътеки, но ако тези причини за възникването на тази диспропорция не бъдат решени в подзакониовите нормативни актове, няма как да разчитаме на това, че специализиращите лекари ще получат очкаваните от тях възнаграждения“, коментира Хасан Адемов, АПС.

Очаква се трите предложения да бъдат обединени в общ законопроект при второто четене в здравна комисия.

Прочетете също