След решението на Конституционния съд, че отнемането на автомобили на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на основния закон, мярката остава в сила, но продължава да предизвиква спорове. За едни тя е дисциплинираща, за други проблематична, тъй като оставя възможността да бъдат конфискувани коли на водачи, които след това се оказват с фалшиво положителни проби. Как се приема решението на Конституционния съд днес?
Кристина Иванова е адвокат. През 2017 г. губи братовчед си, убит на пътя от пиян шофьор, докато кара велосипед. Семейството основава фондация, която се бори срещу нарушителите на пътя и дарява тестове за наркотици на полицията. Те приветстват решението на Конституционния съд.
Кристина Иванова – юрист, Фондация „Евелин Дуков“:
Считам, че подобна мярка е наистина крайно необходима. На пръв поглед тя изглежда твърде строга, но когато се сблъскаме с реалността в живота си, нещата не изглеждат така. И това не е въпрос на избор, а на една много силна обществена необходимост“.
Данаил Стефанов остава без автомобил, след като направен от полицията полеви тест за наркотици се оказва положителен за употреба на амфетамин. След 5 месеца чакане, кръвната му проба излиза отрицателна.
Данаил Стефанов – шофьор:
„Аз без автомобил стоях близо 6 месеца. Оттам, докато я пуснат, защото тя беше дерегистрана, докато оправя всичките документи, станаха 7 месеца. Отделно, автомобилът ми е такси, имам кредит, лизинг и с тази кола си докарвам някакви допълнителни доходи.
Заради опита си, Данаил приема остро решението на Конституционния съд.
Данаил Стефанов:
„Това решение е меко казано престъпление. Не може да ти отнемат колата, да чакаш 6 месеца и след това да ти я върнат, при положение, че се невинен, няма как да ти бъде задържана колата. Колата съм съгласен да се отнема, обаче след като ти се докаже кръвната ти проба“.
Позицията на Кристина е друга.
Кристина Иванова – юрист, Фондация „Евелин Дуков“:
„Много зависи от точността на тестовете, вече въпрос на правоприлагане, което не засяга по никакъв начин конституционната уредба. Въпросната санкция се явява един силен защитен механизъм, който в крайна сметка преследва постигането на една легитимна цел, а именно опазването на живота на хората“.
А в случаите като на Данаил следват дела срещу държавата. На първа инстанция Районният съд в Бургас е постановил, че колата не му е отнета неправомерно, затова той е завел иск към Върховния съд.
Ако решението бъде потвърдено, мъжът ще трябва да плати всички разходи по делото.