Безплатни тестове за рак на дебелото черво и на маточната шийка ще осигури държавата от тази есен. Те ще могат да се правят в домашни условия и целят ранно откриване и профилактика на две от най-разпространените онкологични заболявания.
България все още няма програми за ранно откриване на рак на маточната шийка и на дебелото черво.
д-р Иван Лютаков – началник на отделение по Гастроентерология, УМБАЛ „Св. Екатерина“: „Тази седмица имахме няколко случая с диагностициран дебелочревен рак – дори късен с метастази. Една от основните причини е неинформираността на пациентите да си провеждат колоноскопия или скрининговите кампании“.
В Италия скринингови тестове за рак на дебелото черво се изпращат по пощата.
д-р Иван Лютаков – началник на отделение по Гастроентерология, УМБАЛ „Св. Екатерина“: „Пациентите сами си ги правят, като са положителни – търсят гастроентеролози“.
доц. Петко Карагьозов, гастроентеролог: „Доказано в държави, в които този скрининг функционира е, че тяхното рутинно приложение води до намаляване на честотата на рака с 20% и смъртността от рак на дебелото черво с 35%“.
От есента и у нас ще стартира държавна програма за ранна диагностика на рак на дебелото черво. Здравното министерство ще осигури безплатни фекални тестове за хората между 45 и 75 години.
доц. Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор: „Човекът няма да отиде при личния лекар, човекът няма да чака на опашки, няма да се записва в списъци, няма да има никакви формалности. Единственото, което е необходимо е той да желае да направи този тест.“
Хората ще вземат проба в домовете си и ще я носят за изследване в определени от министерството лаборатории. Положителният резултат не означава тежка диагноза.
д-р Иван Лютаков – началник на отделение по Гастроентерология, УМБАЛ „Св. Екатерина„: „Това е сигнална лампа, за да отидеш да потърсиш гастроентеролог и да си направиш колоноскопия“.
доц. Силви Кирилов – министър на здравеопазването: „Ракът на маточната шийка и ракът на дебелото черво – две заболявания, които могат да бъдат успешно лекувани, ако лечението започне навреме.“
Програмата за ранно откриване на рак на маточната шийка ще обхване жените между 25 и 65 години. Те ще могат да се тестват безплатно за човешки папилома вирус.
доц. Илия Карагьозов – акушер-гинеколог: „Ако сте чели европейските документи, в тях е казано, че скринингът трябва да започва след 30. Ние като държава с ниско и неефективно ваксинално покритие оперираме 20-годишни с инвазивен рак на шийката.“
проф. Радка Арегирова – вирусолог: „Започваме постепенно да работим с най-съвременния тест, измествайки постепенно цитонамазката.“
Жените сами ще вземат пробите за теста в домашни условия. Лабораториите вече имат опит с такива тестове.
д-р Недялко Калъчев – управител на медицинска лаборатория: „Има указания, взима си сама пробата. Може да го прати по куриерска фирма, може да го донесе и лично. Пробата е трайна. Резултатите са много добри.“
Комплекти за пробовземане ще се раздават от личните лекари и в здравните инспекции. Държавата е заделила над 10 милиона лева за двете скринингови програми през тази година.