Home » Ръст в размера на кредитите – на какво се дължи?

Ръст в размера на кредитите – на какво се дължи?

by storm

Над 20% е ръстът в размера на кредитите за домакинствата според последните данни на БНБ. Експерти обаче посочват, че мерките на централната банка за регулирането действат и зад този ръст има детайли.

Заради ръста обемът на кредитирането за домакинствата надхвърля 48 млрд. лева. Въпреки това анализаторите сочат, че има спад в броя на кредитите и в никакъв случай не може да се говори за бурния ръст от преди 3 години.

Този ръст в обема идва от по-високите цени на пазара и от покачването на доходите на хората, тъй като това запазва активността на пазара при по-високи цени, каза Янко Ценов, финансов консултант.

„Ако от нетното кредитиране извадим цените на жилищата, т.е. изчистим обема на кредитите от ефекта от повишаването на цените, ще видим, че на практика реалното кредитиране, темповете му намаляха значително през четвъртото тримесечие на миналата година“, обясни д. ик. н. Мирослав Владимиров, Икономически университет – Варна.

Мерките на БНБ действат на пазара и неплатежоспособните кредитополучатели са предпазени от вземането на непосилни заеми, обясняват финансисти. Прогнозата им за лихвите след приемане на еврото е позитивна. Основната лихва на ЕЦБ е 2,4%. Дали ще се продължи тенденцията за намаляване – според някои наши банкери да.

Ефектът от намалението на лихвените проценти на Европейската централна банка ще започне да се отразява в банковата система, като се очаква през 2025 г. ЕЦБ да продължи поетапното намаляване на основните лихви. Очакванията са, че до средата на годината основната лихва ще бъде понижена до 2%, което ще има влияние върху лихвените приходи на банките и ще доведе до по-добри условия за кредитиране.

„Нашите банки стъпват на индекси на депозитите на домакинствата в лева, а не на юрибор. Не очаквам това да повлияе пряко в момента, но е хубав сигнал, защото когато приемем еврото в някакъв момента това най-вероятно ще бъде заместващият индекс“, коментира Янко Ценов, финансов консултант.

„Може да допуснем, че ще има процес на изравняване в цените на кредитирането – къде точно ще се срещнат лихвите ще знаем през 2026 година“, посочи д. ик. н. Мирослав Владимиров.

Ако имате кредит с плаваща лихва – членството в еврозоната не е повод за притеснение. Според Закона за приемане на еврото лихвата не може да е по-висока от тази, която е била преди това. Също така капиталовите резерви на българските банки от 12% ще се понижат до 1% и вероятно този ресурс ще бъде раздаден като заеми, за това експертите не очакват нито ръст на лихвите, нито охлаждане в кредитирането.

Прочетете също