Home » Русия затяга примката – закон ще контролира търсенето в интернет

Русия затяга примката – закон ще контролира търсенето в интернет

by storm

Само няколко минути по-рано този мъж протестира пред сградата на руската Дума. Носи плакат с надпис „Русия без цензура. Оруел е написал антиутопия, не упътване“, визирайки романа „1984“.

Причината – Държавната дума одобри спорен закон, затягащ контрола върху употребата на интернет. Рестрикциите обхващат текст от над 500 страници.

Хората, които търсят съдържание, определяно от властите като „екстремистко“ са заплашени от глоба до 5000 рубли или малко над 100 лева.

Сред темите, определяни от руските власти като екстремистки са всичко, свързано с покойния опозиционер Алексей Навални и неговия Антикорупционен фонд, ЛГБТ движението, както и платформите на МЕТА – Фейсбук, Инстаграм, Уотсап.

Преди дни приложението за размяна на текстови съобщения беше предупредено, че може да бъде забранено в Русия.

Опасенията са, че това е само първа стъпка към по-строг контрол върху употребата на интернет и поетапна забрана на все повече приложения и сайтове.

Борис Надеждин, опозиционер:
Този закон предизвика безпрецедентен обществен отзвук. От много време не сме виждали подобно нещо сред руското общество. Видяхме и необичайно много гласове „против“ в Думата. ПРЕСЕЧКА Това е опит да бъдат контролирани стотици милиони хора. Не може просто да кажат „да забраним Уотсап, да забраним Уикипедия, да забраним търсенето на дадени думи в интернет“ сякаш сме в роман на Оруел.

Затяга се контролът и върху употребата на VPN – виртуалните мрежи, които се използват в Русия, Китай и други държави, за достъп до забранени от властите сайтове и платформи. Случайното попадане на т.нар. „екстремистко съдържание“ обаче няма да се наказва.

Сергей Боярски, председател на парламентарната комисия за информационни политики и технологии:
Нека бъде ясно – законът е предназначен за конкретна група хора – тези, които целенасочено търсят екстремистко съдържание. Целта е да регистрираме тези хора и да следим тяхната дейност.

Реакциите на обикновените хора показват, че не разбират какви реално ще са последствията от новите ограничения.

Денис Волков, социолог от център Левада:
Мнозинството от хората просто не знаят за тези ограничения или пък не вярват, че те ще ги засегнат директно, защото всеки смята, че тези мерки са насочени само срещу хулигани. Хората просто мислят, че това, което не е нужно, просто не трябва да се чете.

Само преди дни руските власти ограничиха достъпа до мобилен интернет в части от страната, с аргумент, че мярката е била необходима, за да се попречи на украински атаки с дронове.

Прочетете също