Home » След митата на Тръмп за ЕС – какви ще са последствията и мерките?

След митата на Тръмп за ЕС – какви ще са последствията и мерките?

by storm

Ден след като американският президент Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита върху вноса на стоки от Европейския съюз, следим какви са реакциите на Европа и какви биха били последствията за компаниите и потребителите в Европа и Съединените щати.

Тактика за оказване на натиск в преговорите или реална заплаха. Предстои да видим на 1 август. Засега е ясно едно – ако влязат в сила, обявените 30-процентни мита за внос на европейски стоки в Съединените щати ще имат негативен ефект за фирмите и потребителите отвъд Атлантика. Автомобили, медицинска техника, електроника, сирена и вина ще се окажат по-скъпи за американците.

Мери Лавли, анализатор в Института за международна икономика „Питърсън“: „Ще станем свидетели на увеличение на цените, загуба на работни места и как точно ще се развие това? Не знаем. Това е безпрецедентно, особено нивото на несигурност за фирмите е безпрецедентно“.

Европа също е притеснена. По данни на Евростат, през миналата година търговията със стоки и услуги между Европейския съюз и Съединените щати е възлязла на 1,7 трилиона евро. И съюзът продава повече на Вашингтон, отколкото купува. Председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, увери че, преговорите за постигане на споразумение ще продължат до последно.

Урсула фондер Лайен, председател на ЕК:„Налагането на 30-процентни мита върху износа от ЕС би нарушило основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на предприятията и потребителите от двете страни на Атлантическия океан. Оставаме в готовност да продължим да работим за постигане на споразумение до 1 август. В същото време ще предприемем всички необходими стъпки, за да защитим интересите на ЕС, включително приемането на пропорционални контрамерки, ако е необходимо“.

Френският президент Еманюел Макрон се обяви „за“ приемането на ответни мерки в случай на провал на преговорите.

Еманюел Макрон, президент на САЩ:„Повече от всякога Комисията трябва да потвърди решимостта на Съюза да защитава решително европейските интереси. Това означава да се ускори подготовката на надеждни контрамерки, като се мобилизират всички инструменти, с които разполага, включително Инструментът за борба с принудата, ако до 1 август не бъде постигнато споразумение“.

Задействането на този инструмент би могло да ограничи достъпа на американски компании до търгове за обществени поръчки както и да удари инвестициите и търговията с услуги, където Съединените щати са традиционно на плюс в сравнение с Европа.

Прочетете също