Франция ще признае държавата Палестина на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви президентът Макрон. Доналд Тръмп заяви, че френският лидер е добър човек, но думите му са без значение и нямат тежест. След спешни консултации за обстановката в Газа лидерите Франция, Великобритания и Германия заявиха, че хуманитарната катастрофа в палестинския анклав трябва да приключи незабавно.
Дошъл е моментът за край на войната в Газа, изтъкнаха трите страни. Париж, Лондон и Берлин се обявиха срещу налагането ни израелски суверенитет над окупирани палестински територии, което би опорочило постигането на решение, основано на с принципа „две държави“. Преди тристранните консултациите Берлин заяви, че в краткосрочно време не планира признаването на палестинска държава.
За днес са предвидени спешни телефонни консултации между ръководителите в Париж, Лондон и Берлин по ситуацията в Газа. Британският премиер Киър Стармър потвърди отново „неотменното право на палестинския народ“ на собствена държавност. Преди тристранния разговор германското правителство обяви, че не планира признаването на палестинска държава в краткосрочен план.
Целта на лидерите в Берлин, Лондон и Париж е да обсъдят спешни стъпки за прекратяване на кръвопролитията в Газа и снабдяването на населението там с храна, от която то отчаяно се нуждае“, посочи британският премиер. „Свидетели сме на хуманитарна катастрофа“, обяви Киър Стармър. Той е под нарастващ натиск от британските депутати да последва френския пример и да признае палестинска държава. Приоритет за Лондон сега обаче е постигането на прекратяване на огъня.
„Възможно е само дипломатическо решение. Нуждаем се от прекратяване на огъня и призоваваме за прекратяване на огъня. И тогава, разбира се, ще направим всичко по силите си като поддръжник на региона, за да създадем условия за преговори за държавност в Палестина и сигурност в района, от която се нуждаят“, каза Питър Кайл – министър на науката и технологиите.
Палестинският президент Махмуд Абас приветства решението на президента Макрон като „победа за палестинската кауза“. Президентът Макрон обяви, че ще мобилизира всичките си международни партгньори, които желаят да се присъединят към признаването на палестинска държава. Новината от Париж приветстваха и Саудитска Арабия, Катар и Кувейт. Италианската дипломация посочи, че новата палестинска държава трябва да признае Израел.
„Противното ще означава, че проблемът няма да бъде решен. Искаме мир, а не победа на едната страна над другата“, заяви Антонио Таяни – министър на външните работи на Италия.
Берлин продължава да смята признаването на палестинска държава като последна стъпка в решението „две държави“. Междувременно Израел заклейми решението на Париж като „награда за терора“, „позор“ и „капитулация пред тероризма“. Съединените щати също са твърдо против. А президентът Тръмп омаловажи казаното от Макрон.
„Макрон е различен човек. Той е предимно отборен играч. Но има и добра новина. Това, което казва, е без значение, то няма да промени нищо. Да, той направи изявление, но думите му нямат тежест. Той е много добър човек, но изявлението му няма тежест“, коментира американският президент.
Този месец Франция и Саудитска Арабия са съпредседатели на международна конференция на най-високо равнище за решение на конфликта в Близкия изток, на принципа „две държави“. От Държавния департамент на САЩ обаче заявиха, че няма да присъстват на тази конференция.
Израел и Съединените щати изтеглиха делегациите си от преговорите в Катар за прекратяване на огъня в Газа. Израел ще разреши на чуждестранни държави да доставят с парашути помощи в Газа през следващите дни, съобщи израелското военно радио. Спускане на пратки от въздуха беше осъществено миналата година, но методът се оказа неефективен.