Home » Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век, беше открита край София

Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век, беше открита край София

by storm

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век, съобщиха от Националния исторически музей.

Находката е направена от младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столична община по програма „Култура“.

Откритието е направено на дълбочина 1,7 метра, където археолозите попадат на масивни каменни структури с необичаен триъгълен план. Учените предполагат, че градежът е съвременен с развитието на Сердика – римския предшественик на днешна София. Това е най-ранната структура, разкрита досега на територията на Урвич, и бележи началото на неговата стратегическа роля още в Античността.

Към този извод ги навежда и фактът че, най-старите открити до момента монети датират от управлението на римския император Каракала (211–217 г.). Интерес представлява и фактът, че структурата е била многократно преправяна в следващи епохи – археолозите откриват следи от строителни намеси и укрепване.

Особено важна е намерената византийска монета на император Исак II Ангел (1185–1195 г.), която насочва към преустройства в края на XII век, посочват от НИМ. Това свидетелства, че триъгълната кула е запазила стратегическата си стойност в продължение на повече от хилядолетие.

Успоредно с археологическите разкрития, на обекта са монтирани и нови указателни табели, които улесняват посетителите и ги запознават с най-значимите открития. Инициативата е част от проекта на Националния исторически музей – „Домът на двуглавия орел“, посветен на социализацията на крепостта и популяризирането на българското културно-историческо наследство.

Прочетете също