Home » Цените на храните – къде се отчита най-голямо поскъпване?

Цените на храните – къде се отчита най-голямо поскъпване?

by storm

От Държавната комисия по стоковите борси и тържища признаха, че има магазини с огромни надценки на цените на храните и призоваха потребителите да ги бойкотират. Според председателя на комисията в момента няма фактори за повишаване на цените на основните хранителни стоки.

В момента се прави по-специално наблюдение на цените, заради предстоящото ни влизане в еврозоната. За последните 40 дни заключението е, че няма причини за покачване на цените и пазарът е съвсем стабилен.
Може да се очаква само леко повишение на цените на прасковите и на ябълките, защото, както при черешите, до голяма степен, реколтата е унищожен от лошото време.

Иначе в момента дори има лек спад – при киселото мляко, при доматите, краставиците и зелето. Лек ръст се наблюдава при захар, брашно, олио, както и при какаото и кафето се наблюдава ръст, но той е в световен мащаб.

Спрямо миналата година увеличението на потребителската кошница е някъде с около 10 лева.

От комисията признават, че някъде е възможно да се наблюдават доста по-резки изменения в цените, обаче те не са обосновани на икономически явления, а на стратегия на конкретните продавачи и призовават потребителите да бъдат внимателни при пазаруването и ако видят цени, които са необосновано високи, по-добре да не пазаруват от този търговец.

„Ако огледаме поне 3 пазарни места, ще видите доста сериозни разлики. Повярвайте, ако тръгнете сега в 4-5 пазарни места големи и започнете да гледате и промоционални етикети, например купите олио, сол, брашно, сирене, кашкавал, на практика може да стигнете разлика в потребителска кошница с 40 лева. Там, където видим, че една краставица е 2 лева, на друго място, на 30 метра е 4 лева, да закупим краставицата от 2 лева. И ако на дадено пазарно място видим равнища на цени 10 лева домат, 5 лева ябълка, това съвсем не значи, че тия продукти са поскъпнали с 300%. Или има някаква лоша тенденция, а просто има една некоректна практика“, обясни председателят на държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.

Председателят на държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов призовава потребителите да отделят повече време за пазар, дори повече от час да си направят проучване и да видят къде продуктите са по-евтини, защото, при пазар потребителската кошница може да достигне до разлика между 40 и 50 лева.

Вижте повече в прякото включване на Карина Караньотова.

Прочетете също