Home » В Деня на азбуката, езика и словото: Хиляди празнуваха в София, въпреки дъжда

В Деня на азбуката, езика и словото: Хиляди празнуваха в София, въпреки дъжда

by storm

24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий. Ден, в който чухме най-красивите и смислени послания за българската азбука и слово. Езикът, на който общуваме. Думите, на които принадлежим и световете, които създаваме, изричайки всяка една от тях, обединиха посланията по време на кулминацията на тържествата пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София.

С буквите и думите изучаваме света, на който принадлежим. Разбираме това, в което вярваме и пазим паметта за това, което обичаме. На този ден цветята пред паметника на светите братя са израз на уважението към знанието.

„Хората, които знаят най-много са тези, които подкрепят Кирил и Методий“, отбелязва дете на празника.

На 24 май прозучаха послания за красотата и силата на словото.

Илияна Йотова, вицепрезидент: „Светлините, които палят един народ и осветяват пътя му напред, са просвета и култура. Светлината е живот. Просветени българи са градили и продължават да градят българската държава.“

Красимир Вълчев, министър на образованието: „24 май олицетворява българската духовност, олицетворява и нашия уникален принос в европейската и световната цивилизация именно чрез делото на братята Кирил и Методий. Голяма част от нашите съграждани вярват, че в най-голяма степен можем да просперираме и като държава, и като общество, ако заложим на образованието, културата и духовността като цяло.“

Даниил, патриарх български: „Освен ден на буквите, този празник не по-малко подобаващо може да се нарече и Ден на словото, защото днес ние честваме нашата българска азбука. Заедно с нея отдаваме дължимото на родената от нашите деди книжовност.“

Васил Терзиев, кмет на София: „Думите имат сила – те могат да обединяват, да лекуват и да вдъхновяват. Езикът на уважението, истината и добротата прави обществото ни по-силно.“

Снимки: Десислава Кулелиева, БНТ

И днес мисълта на учените показа пътя, който ни води далеч от безпътицата и разделението.

проф. д-р Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии: „Езикът прави, но и събаря светове. Но той прави и още нещо – създава текстове. В етимологията на думата текст, която идва от латинското „textos“ и означава тъкан, спилитане, връзка, мрежа, стои идеята за свързване. Така видяно, обществото е текст. В този смисъл, ако се опитаме да четем и да се четем, да тълкуваме и да прилагаме четене с разбиране, може би ще успеем да свържем нишките в така разделеното ни общество, в което в момента разговорът е невъзможен.“

След кулминацията на тържествата Националата библиотека отвори вратите си за тези, които искаха да се докоснат до най-старите ни писмена, а Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обеляза празника с академично тържество.

Прочетете също