Home » Всеки втори българите не е прочел нито една книга през 2024 г.

Всеки втори българите не е прочел нито една книга през 2024 г.

by storm

Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, а 75% не са посетили библиотека нито веднъж през миналата година. Това сочат данните от представително социологическо изследване „Достъп до култура“, обхващащо над 1000 души.

Данните бяха съобщени от Светлана Ломева, директор на Асоциация за развитие на София, Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата и Янина Танева от „Фабрика за идеи“. Изследването за достъпа на българите до култура е продължило три години.

Проучването показва, че 63% не са били на театър нито веднъж, 56,1% не са влизали в киносалон, а 82,7% не са посетили концерт с класическа музика, опера или балет през 2024 година. През миналата година българинът средно е прочел 8 – 9 книги. В сравнение с предишните години този процент е намаляващ. През 2022 г. броят прочетени книги за българина е бил между 9 и 10, отбелязват от екипа на проекта.

Сред причините за непосещаване на културни събития 40% от респондентите в проучването са посочили отговор „скъпо е“, 37% са отговорили, че нямат време, 25,4%, че нямат достъп (живеят в населено място, в което не се провеждат такива, например), 16% са отговорили, че не харесват културни събития, 13,7% отговарят с „Нямам компания“, а 3,8% са избрали отговора „Друго“.

Сред препоръките, които екипът, направил изследването, отправя за промяна на тези данни и тенденции е културен паспорт за лица от 6 до 26 години за културни дейности.

Националното представително социологическо изследване „Достъп до култура“ се организира от „Фабрика за идеи“ заедно с Обсерватория по икономика на културата – в партньорство и с финансовата подкрепа на Асоциация за развитие на София, осъществено от социологическа агенция „Алфа Рисърч“. Те ще представят резултати от национално социологическо проучване за участието на българите в културни дейности в България и факторите, които определят качеството, разнообразието и достъпността им.

Прочетете също