Home » За паметника на Съветската армия: „Тази язва в сърцето на града не трябва да остане“

За паметника на Съветската армия: „Тази язва в сърцето на града не трябва да остане“

by storm

Почти две години след стартирането на демонтажа на Паметника на съветската армия – все още не е ясно какво ще е неговото бъдеще.

Становища на Министерството на културата и Националната художествена галерия гласят, че предвидената за демонтирания паметник площадка в Музея на социалистическото изкуство в кв. „Дървеница“ е неподходяща, съобщи кметът на район Триадица.

Вижда ли се краят на сагата с паметника или съдбата му остава все така неясна – хронологията и отговорите в „Денят започва“ от архитект Николай Христов, който е заместник-кмет на район „Средец“ и областния управител на София-град Стефан Арсов.

„Тази язва в сърцето на града не трябва да остане и трябва да бъде премахната максимално бързо. Това е и мнението на общината“.

„Мисля, че в сърцето на София нарязан по този начин мисля, че трябва да има балансиран подход, защото темата е доста политизирана. Така, че това, което виждаме в този момент – нарязан, разбира се, че не“.

Архитект Христов обясни, че собствеността на съоръжението е държавна, а собствеността на терена е общинска, но предвид одобрения план за безопасност и здраве – ние зад оградата няма какво да направим. Заяви, че собственикът на терена трябва да продължи демонтажа.

Стефан Арсов поясни, че това, което трябва да бъде извършено е да има налични два кумулативни фактора.

„На първо място – понеже от културата отказаха да бъде депозиран самият паметник в Музея на социалистическото изкуство и ни дадоха указания къде да бъде сложен този паметник. Това е едно от изискванията – нова локация къде да бъде сложен. Изпратил съм към кмета Терзиев писмо, с което, ако има такава възможност да предостави в рамките на Столична община общински имот. Защото държавата в контекста на казуса няма такова подходящо място“.

Също така, каза Арсов, трябва да бъде изготвен и идеен проект за това какво ще има на мястото на самия паметник.

Вижте повече в прякото включване на Борислава Алексова

Прочетете също