Home » 4 отличия за България: Ученици от СМГ и НПМГ извоюваха медали по химия на Международната олимпиада в Дубай

4 отличия за България: Ученици от СМГ и НПМГ извоюваха медали по химия на Международната олимпиада в Дубай

by storm

Пореден успех за наши ученици от Международната олимпиада по химия в Дубай. Четири момчета донесоха на България един златен, един сребърен и два бронзови медала от най-престижното състезание по тази наука. Българите се изправиха срещу най-добрите 360 гимназисти от 90 държави.

Олимпиада, на която всички са отлично подготвени. Но медали заслужават само най-добрите с най-бързите умове.

Дамян Иванов, златен медалист от СМГ: „Златен медал от такава олимпиада тежи доста, тъй като това е най-голямото състезание по химия в света.“

Не спят над учебниците, колкото и невероятно да звучи. Казват, че просто им е интересна химията. И се придържат към добре структурирана програма, за да се подготвят.

Виктор Ангелов, сребърен медалист от СМГ: „Мога да кажа, че не спя над учебниците, старая се, когато уча, да го правя в разумни количества и целта все пак на тези олимпиади е да се задържи един интерес към науката, който продължава повече от самите олимпиади.“

Медалистите ни често влизали и в състезание с времето.

Виктор Ангелов, сребърен медалист от СМГ: „Може би най-голямото предизвикателство както винаги на това състезание, е времето, тъй като има много задачи, които са наистина сложни, а времето е недостатъчно. Макар 5 часа да звучи като страшно много, то в действителност не е толкова.“

Доц. д-р Донка Ташева, ръководител на Националния отбор по химия: „В рамките на 5 часа те трябва да се справят както с теоритичния, така и с експерименталния кръг, така че времето е много важен фактор, трябва да бъдеш много бърз. Теоритичният кръг винаги е труден, защото той включва всички области на химията, така че трябва бързо да превключват и да вземат решение какво да решат.“

Дамян Иванов, златен медалист от СМГ: „Най-голямото предизвикателство за мен със сигурност беше експерименталният кръг на олимпиадата, тъй като задачите бяха изключително много. Отделно експериментите от този тип много трудно може човек да се подготви за тях, тъй като те изискват специални химикали и лаборатория.“

Останалите две момчета от отбора, Никола Нинков от СМГ и Теодор Кусев от НПМГ, завоюваха бронзови отличия.

Прочетете също