5000 лева на месец за готвач на морето и до 15 000 за сервитьор за целия сезон – с такива атрактивни възнаграждения хотелиери и ресторантьори по Южното Черноморие се опитват да привлекат квалифициран персонал за лятото. Задача, която се оказва трудна, на фона на непопълнения комплект работници при 75% заетост на хотелите.
В по-малките курорти на юг като Созопол, Приморско и Царево разчитат най-вече на български персонал. Най-дефицитни са готвачите.
Станко Щерев, Българската асоциация за туризъм: “Заплащането е много добро. Между 4000 и 5000 лева. Трябва да са много добри професионалисти… Най-много желаещи има за сервитьори. Както казах, това са студенти. Те правят много добри пари – между 15 и 20 хиляди лева могат да направят за 2 месеца съвсем спокойно.“
Радостина за втора поредна година ще работи на плажен бар в Созопол.
Радостина Иванова, студент и сервитьор: “Изцяло съм доволна миналата година от това, което успях да си събера. Успях да си покрия джобни за първата половина от учебната година. Аз съм си на процент и бакшишите, които съм си изкарала, са си за мен.”
В “Слънчев бряг” отчитат ръст на българските работници тази година. Хотелиерите обаче продължават да разчитат предимно на служители от трети страни.
Пламен Копчев, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг: “Най-най ниските позиции 1000 лева е за чуждестранните работници или малко повече. То е в зависимост от позицията.”
Асан е от Шри Ланка. Работи у нас като камериер с тримесечна виза.
Асан Къруан, камериер от Шри Ланка: „Работата ми е много добра. Доволен съм, защото получавам три пъти на ден вкусна храна и ми осигуряват собствена стая в хотела. Догодина отново ще се върна тук за по-дълго време.”
Проблеми с назначаването на чужденци обаче не липсват и това лято.
Стойка Терзиева, управител на хотел: „За тази година си поръчахме персонал почти два пъти повече, за да можем да компенсираме бройките, на които евентуално няма да дадат визи. Както се случи с Непал. Предположихме, че няма да дадат заверени свидетелства за съдимост на тези, които са от Шри Ланка и не можем да удължим след 90 дни.“
Пламен Копчев, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг: „Трябва да ги върнем в Шри Ланка, да поръчаме нови кадри, които отново да обучаваме, пътни, комисионни, всичко това оскъпява.”
Според бранша сезонната заетост не е особено привлекателна за българите и затова са принудени да разчитат на чужденци и студенти.