Седем са пълните отличници от външното оценяване по български език и литература след 7 клас в София. А само трима от тях са успели да изкарат и максималните 100 точки и по математика. Става въпрос за общо 5 момчета и 2 момичета. Петима от тях са възпитаници на Софийската математическа гимназия.
Нещо повече – те са ученици на една и съща преподавателка по български език и литература. Как се създават пълни отличници? И при какви условия математическият ум успява да интерпретира блестящо художествени текстове?
Розалия Михова е учителката от СМГ, постигнала невероятния успех. Петима от нейните ученици са с пълен комплект точки по български език, въпреки че учат в математическо училище.
„Чувството е прекрасно, защото удовлетвореността от работата, от общуването с такива деца е изключителна – старание, труд, са положени през тези три години“, коментира Розалия Михова, учител по БЕЛ в СМГ.
Според преподавателката с 20-годишен опит, ключови за успеха на децата са дисциплината и работата у дома. Сред отличниците по български език и литература е седмокласникът Борис. Момчето е убедено, че иска да продължи образованието си в Софийската математическа гимназия и има железни доводи за това.
„Харесват ми учителите. Също има много школи, клубове. Тук се чувстваме все едно имаме глас наистина да променяме нещо в училище“.
И учителите, и учениците добре знаят, че най-трудната част в изпита след 7-ми клас е преразказът.
„Усвояването на текста често задава основната грешка, защото учениците имат 15 минути, които да прочетат текста и след това квесторите го събират на изпита и учениците трябва да го въизпроизведат като са го разбрали“, посочи Розалия Михова.
„Освен, че трябва да използваш това, което си научил трябва и четене с разбиране и да използваш подходящи думи, за да можеш по добър начин“, коментира Борис.
За Борис оставането в училището все още е под въпрос. Въпреки изкараните 100 точки по български език и 99 по математика. Момчето се надява да му бъдат достатъчни и с усмивка разказва, че след като излезе класирането планира да се отдаде на любимото си хоби – програмиране.