Австрийският вътрешен министър Герхард Карнер, който е на посещение у нас, определи България като пример за надеждна охрана на външните граници на ЕС. За българския му колега Даниел Митов взаимодействието с Турция е от изключителна важност, за да се намали мигрантския натиск.
Две години и половина по-късно австрийският вътрешен министър Герхард Карнер се върна на българо – турската граница, за да види как са изпълнени препоръките, отправени през ранната пролет на 2023 година. За разлика от тогава, днес заяви, че няма забележки.
Герхард Карнер, министър на вътрешните работи на Австрия: „Най-важната промяна, която виждам, виждаме заедно с колегите тук е изключително намаленият брой на опитите за преминаване на българо – турската граница. Преди 2 години и половина отчитахме до 2 хиляди опита на денонощие. Сега са до 60 за 24 часа. Т.е. виждаме едно драстично намаляване. То се дължи на това, че границата е по-добре оборудвана и по-надеждно защитавана, както с техника, така и с гранични служители“.
Министрите Митов и Карнер видяха Координационния център, където ситуацията на браздата се следи в реално време, чрез системата за видеонаблюдение и при необходимост от реакция се насочват екипи към местата, където има опити за нелегално преминаване на границата.
ГерхардКарнер, министър на вътрешните работи на Австрия: „Установихме, че има много добро сътрудничество на българските гранични служители с колегите им от турска страна и благодарение на това добро сътрудничество, което трябва да бъде сочено като пример, има много добри резултати. Видимо е също, че и колегите от Фронтекс, както и австрийските полицаи, които са тук, работят много добре с българските си колеги.
С хеликоптер на гранична полиция двамата министри огледаха най-сложната за охрана и пресечена част от границата между България и Турция, като навлязоха и в турското въздушно пространство, за да видят възможностите за наблюдение на ситуацията от другата страна на браздата.
Даниел Митов, министър на вътрешните работи:„Естествено трябва да продължаваме с доброто сътрудничество и координация с Република Търция, с Гърция, с Румъния, с всички държави-членки на ЕС. Да продължава ЕК да подкрепя техническото оборудване на охраната на границите на ЕС, една от които е българо – турската, най-натоварената.
В района на Голям Дервент официално беше представена и новоизградената сензорна система за наблюдение. Тя позволява да се засича движението на обекти с големина над 10 сантиметра, а камерите разпознават дали е човек, животно или превозно средство.
Антон Златанов, директор на ГД „Гранична полиция“:„Именно тук е едно от уязвимите ни места, на което и в момента успяват все още да преминават мигранти, които ние задържаме и сега с настъпването на новите дни пред нас е ново предизвикателство – освен да спираме и задържаме мигрантите и да спасяваме живота им. В последните дни зачестиха случаите на мигранти, които са в тежко състояние, дехидратирани“.
До края на следващата година тази система трябва да покрие цялата граница през Странджа до Резово.
Вижте повече в прякото включване на Иво Никодимов