Home » Без „македонски език и идентичност“ в доклада на ЕП за напредъка на Северна Македония (ОБЗОР)

Без „македонски език и идентичност“ в доклада на ЕП за напредъка на Северна Македония (ОБЗОР)

by storm

Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за „македонски език и идентичност“.

Новият текст беше приет с 461 гласа „за“, 121 „против“, а 107 евродепутати гласуваха „въздържал се“. За реакциите сред българските евродепутати и за знаците, които изпращат от Европарламента към Скопие – от Страсбург специалните ни пратеници Тоня Димитрова и операторът Владимир Богдански.

Това е първият от три години доклад на ЕП за напредъка на РСМ по пътя към членство в ЕС.

Три поправки от трите най-големи групи в Европейския парламент – Европейската народна партия, Групата на социалистите и демократите и „Обнови Европа“. И трите поправки минаха с мнозинство от над 400 европейски депутати. Ивайло Вълчев е съдокладчик за Република Северна Македония от групата на Европейските консерватори и реформисти.

Ивайло Вълчев, евродепутат „Европейски консерватори и реформисти“: „Затова не искахме вътре да има споменаване на език и идентичност, защото докладът прави констатации, които трябва да послужат на РСМ да направи така, че да улесни пътя си към членство в ЕС. А не да послужи като място за преклонение пред езици, идентичности и създаване на наративи за вътрешна употреба.“

Андрей Ковачев, евродепутат от ЕНП: „Смятам, че такива текстове, свързани с признаване на идентичност, на език, щяха да бъдат прецедент. Това не е работа на Европейския парламент, който не е нито Академия на науките или пък Институт по история или пък по лингвистика, за да дава някакви сертификати, които да бъдат после и грешно интерпретирани като многовековни, което видяхме, за съжаление, от страна на премиера на РСМ“.

Илхан Кючюк от „Обнови Европа“ е бивш докладчик на Европейския парламент за Северна Македония.

БНТ, Тоня Димитрова: Вотът днес изпраща ли сигнал до властите в Скопие, че те няма как да избегнат изпълнението на условията за начало на преговори и вписването на българите в Конституцията?

Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа“: „Моето виждане е, че в една страна, ако има политически консенсус и под това разбирам истинска воля да върви нанякъде, винаги ще се намерят сили, които да я заведат там. Тоест да се изпълни целта. Ако целта е Северна Македония да бъде част от ЕС, със сигурност опозицията и управляващите ще седнат на една маса и ще направят така, че да бъдат рано или късно част от ЕС. Обаче ако има разнопосочно мислене, търсят се винаги стари проблеми, слагат се на масата или се отлага тяхното решаване.“

След вотът в пленарна зала докладчикът – австрийският депутат Томас Вайц от групата на „Зелените“ не призна, че текстовете за „македонски език и идентичност“ са били грешка. Не отговори конкретно на въпрос на „По света и у нас“ дали е видял истинска политическа воля у властите в Скопие за конституционни промени.

БНТ, Тоня Димитрова: „Виждате ли реална политическа воля в РСМ за конституционни промени и защита на малцинствата? И другият ми въпрос – в прессъобщението си казвате, че български евродепутати са „отвлекли“ доклада за вътрешнополитическа употреба. Повтаряте твърденията на властите в РСМ. Можем ли да твърдим същото за политиците в Северна Македония – в крайна сметка там се задават местни избори, но в България нямаме избори…

Томас Вайц, евродепутат от „Зелените“, докладчик за РСМ: „Нека бъда ясен – ЕС е основан въз основата на разбирателство, добросъседство, както върху това да признаем зверствата, които са извършвани в миналото в нашите държави. Трябва да го направим, за да можем след това да продължим напред и да изградим своето бъдеще. Точно върху това трябва да се фокусираме и точно това трябва да правят и страните от Западните Балкани и региона – в името на своите граждани, в името на по-добра икономика. Особено на фона на настоящата геополитическа ситуация, е по-важно от всякога да сме единни, за да защитим своите европейски ценности в един агресивен свят.“

Реакция на вота дойде и от Скопие.

Християн Мицкоски – премиер на РСМ: „Тия имат ясна идея и план и дека се водили от мислата да я унищожат македонската нация и идентитет“.

През последните два дни в Страсбург срещи с евродепутати имаше и Люпчо Георгиевски – осъденият председател на вече заличеното сдружение Културен клуб „Иван Михайлов“.

Люпчо Георгиевски – председател на заличеното сдружение Културен клуб „Иван Михайлов“: „ЕП изпрати ясен сигнал, че пътят към Европа минава през правата на човека. За нас три точки са много важни в доклада – това са правата на българите, разследванията да спрат, отварянето на бившите служби и спирането на сръбския свят, ограничаването му. Както виждаме, Македония стои повече в този сръбски свят. „

В резолюцията на Европейския парламент, базирана на доклада на Томас Вайц, директно се подчертава опасността от “Сръбски свят“, който подкопава суверенитета на Северна Македония и региона“, “представители на правителството в Скопие го подкрепят и популяризират.“

Прочетете също