Ограничителните мерки и забраната за достъп до горските територии в границите на Природен парк „Шуменско плат“ отпадат след анализ на създалата се ситуация около издирването на черния леопард. Решението бе взето след извънредно заседание на временния кризисен щаб. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Оттам отбелязват, че институциите, пряко ангажирани с предприетите мерки за работа са взели под внимание становището, изготвено от директора на Национален парк „Централен Балкан“ Георги Кръстев. По думите му няма категоричност, че опасният хищник към момента е на територията на ПП „Шуменско плато“.
„Задачата ни беше да извършим наблюдение, да установим присъствие на хищника и едва след информация за местонахождението му да предприемем действия по залавянето му. В продължение на осем дни, откакто екип от специалисти работи на терен, няма намерена прясна следа, или снимка от фотокапан. След получени сигнали, че животното е забелязано от жители на Шумен и близки села на различни места, си даваме сметка, че няма строго избрана територията или ареал, избран за живеене. Движенията на хищника са хаотични и непоследователни“, каза Кръстев, цитиран от пресцентъра на полицията в Шумен.
Експертът допълни, че не е невъзможно да се върне на Шуменското плато, тъй като мястото е уникално с всичко необходимо, от което хищникът има нужда. Хаотичните му действия водят до извода, че не може да се направи заключение, че е отглеждан в Шумен и региона, както и в други населени места в Североизточна България. Подобен хищник е издирван в Унгария и Република Сърбия през 2021 година, като една от хипотезите е, че е възможно животното да е мигрирало оттам, уточняват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Въпреки, че мерките отпадат, наблюдението тук на място ще продължи, категоричен е Георги Кръстев. То ще се извършва от служители на ПП „Шуменско плато“ и Регионалната дирекция по горите (РДГ). Съоръжението за залавяне на едрия хищник остава в Шумен за известен период от време.