За да обезпечим нормалното движение на хората в почивните месеци, контролната дейност по трафика е изключително важна. В петък, събота и неделя са направени 40 000 проверки, издадени са 11 600 фиша и 2300 акта. За движение в аварийната лента са установени 29 нарушители, санкционирани по 1000 лева и 3 месеца без книжка, има и 18 000 случая на превишена скорост – това каза в началото на днешното правителствено заседание премиерът Росен Желязков.
„В тази връзка съм помолил МВР и МРРБ да направят необходимото тол камерите да санкционират и констатират нарушението за движение в аварийната лента по автомагистралите. Тези, които се изкушават да бързат за сметка на останалите участници да знаят, че ще бъдат санкционирани“, подчерта Желязков.
„Тенденцията на залавяне на шофьори, които карат с над 1,2 промила не е притеснителна, а системна. Законът не налага санкции да извади такива участници от пътя завинаги. Ще настоявам да намерим начин законодателно да решим този проблем. Карането пил означава, че въпросният водач нарушава и други правила“, каза Даниел Митов – министър на вътрешните работи.
„Вашите указания вече дават резултат. Камерите на тола вече са настроени и засичат тези, които се движат в аварийната лента. Предстои напасване на системата между АПИ и МВР. Пътят Мездра – Ботевград е пример за добра работа. „Имаме вече лот в екслопатация и е осигурена проходимост между Ботевград и Люти дол, където в посока Видин се движат товарните автомобили“, съобщи Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройството.
снимки: Десислава Кулелиева, БНТ
Премиерът Росен Желязков каза още, че вече има изградена координация между МВР и Министерството на отбрана по превенция и сателитно наблюдение за гранични и трансгранични пожари, но големият проблем е превенцията, свързана с констстациите, че всички пожари се дължат на човешка грешка или отговорност.
Разчитаме на кметовете и областните управители да не допускат това, добави премиерът.