В предаването „Денят започва“ заместник-кметът на Община Варна Снежана Апостолова коментира има ли информация колко точно хора са изведени от незаконни домове на територията на общината.
„Такава информация има Агенцията за социално подпомагане, която може да настанява тези хора в съответните социални услуги. Аз мога да кажа, че 4 възрастни човека бяха настанени в дома „Гергана“, който се управлява от общината“, каза Апостолова.
Снежана Апостолова даде яснота дали само този дом е вариант за настаняване на посочените за извеждане над 130 човека.
„На територията на общината, услугите които са с държавно финансиране, са дом „Гергана“ и още един дом, който се управлява от частен доставчик. Има регистрирани и други услуги, които обаче са частни, но имат съответния лиценз от Агенцията по качество на социалните услуги“, поясни тя.
Заместник-кметът коментира и как Община Варна може да помогне на възрастните хора, които имат нужда от помощ.
„Местната власт може да помогне като управлява точно такива социални услуги, които са много необходими. Важно е да отбележим за хората, които настаняват близките си, да следят дали домовете имат съответния лиценз. Това гарантира добра услуга. Те могат да извършат проверката през сайта на КСУ.“
Апостолова даде и повече информация дали юридическите лица зад които се крият тези къщи за гости са регистрирани в общината и ясно ли е каква дейност развиват.
„Относно тези три фирми, които бяха проверявани през последния ден, говореше се, че те имат регистрация като места за настаняване. В Община Варна обаче те не са регистрирани като такива“, каза заместник-кметът.
Зоя Георгиева е внучка на жена, която е настанена в един от разкритите незаконни домове във Варна. Шест месеца по-късно баба ѝ е починала. Тя е била болна от Алцхаймер, но причината за смъртта не е изяснена и до днес.
„Така и не получих информация какво се е случило с баба ми. Беше ми казано, че трябва да я прегледа лекар, за да се констатира причината за смъртта, но това така и не се случи. Баба ми беше болна от Алцхаймер, но беше физически здрава“, споделя Георгиева.
Внучката не е имало възможност да влезе в дома, за да види в какви условия живее нейната баба.
„При настаняването единственият човек, с който съм се срещала, беше жената, която се представи за управител на дома. С нея подписахме един договор, в който дори няма печат. Не знам дали това е реален договор. Нямах възможност да вляза в дома. Беше ми обяснено, че не се допускат външни лица. Имаше много табели на двора, на които пишеше, че свижданията са забранени. Към днешна дата тези табели ги няма“, коментира Зоя Георгиева.
Възрастната жена е настанена в дома през 2021 г., като тогавашната цена за настаняване е 600. По-късно обаче сумата започва да расте.
„Сумата, която беше обявена при подписването на договора, беше 600 лв. Всеки месец тази сума беше увеличавана с 50 лева, като ми беше обяснено, че те са нужни за някакъв вид инцекция. Аз така и не разбрах каква е тази инжекция и защо е нужна на баба ми.“