„Когато говорим за случаи на дифтерия т.е. за данни за епидемия не бих казал, че е преувеличено да се каже, че има такава в Европа, защото има критерии, по които тя се определя като такава. Тук в случая още от края на 2022 година Европейският център за контрол и превенция на заразните заболявания в няколко съобщения поетапно съобщи за увеличаване броят на случаите“, каза в „Денят започва“ доц. д-р Трифон Вълков – инфекционист в СБАЛИБП „Проф. Иван Киров“.
Оттогава досега има отчетливо повишаване на заболяваемостта. При 90-95% от случаите заболелите са млади мъже, мигранти от Афганистан, Пакистан и Сирия. Заразяването става по няколко начина.
„Това е бактериална инфекция. Заразява се по въздушно-капков път, както и по механизма на външните покривки. Самото заразяване определя и различните клинични форми на това заразяване, които могат да са респективно развиване на респираторна симптоматика, която е най-тежката и е причина най-често за усложнения. Или се стига до кожни форми на това заболяване“.
Доц. Вълков обясни, че хора, които са ваксинирани практически не могат да се заразят – „рискът при тях е изключително нисък“.
За епидемията от морбили в Румъния доц. д-р Вълков каза, че една от причините е ниското ваксинационно покритие в страната. За разлика от България, която „се държи много добре на ваксцинационната карта на Европа“.
Доцентът обясни, че не всяко ухапване от кърлеж трябва да се асоциира с развитие на някакво заболяване.
„Важно е да се знае, че дори самият кърлеж да е носител на това заболяване има много голямо значение колко време този кърлеж е прекарал върху тялото на човека след впиването в човешкия организъм“.
Вижте целия разговор във видеото