Home » Как се прави дигитален детокс и кога той има истински ефект?

Как се прави дигитален детокс и кога той има истински ефект?

by storm

Дигитален детокс. За тези, които не знаят, това е да не докосвате телефона си, да не четете пощата си и просто да се наслаждавате на лятната отпуска. Все повече французи избират да се откъснат от света с дигитална детоксикация и това има пряко отражение върху здравето ни. Как се прави дигитален детокс и кога той има истински ефект?

Плажът в град Нарбон в южна Франция – много от французите все още не могат да оставят телефоните. Половината се затрудняват да живеят без интернет повече от ден, а някои поддържат служебна кореспонденция дори и когато са на ваканция.

„Телефонът ми е с мен непрекъснато и трудно да се изключиш, освен като плувам. Тогава го оставям!“.

„През последната седмица знаем, че се връщаме на работа и мозъкът ни започва да ускорява. Само си мислим колко мейли ни чакат на работа?“.

Но всичко това има негативен ефект върху мозъка ни, който има нужда от три дни да се отпусне и още три, за да свикне да е в релаксирано състояние. Или просто казано – истинската почивка започва едва след 6-ия ден.

Лиса Летесие – клиничен психолог:
„Всички отваряме имейлите си, отговаряме на работни съобщения и си мислим – колко ще отнеме – минута – две. Но реално, когато правим това, реактивираме префронталната кора на мозъка и така се рестартира цялата машина. Ето защо е важно да се изключим напълно“.

В ресторант в Елзас, на всеки клиент, който не вади телефон на масата се предлага подарък.

„Ако не докосвате телефона си в края на храненето, ще ви предложи м – кафе, чай или аперитив“.

Във френски хотел пък организират лечение за дигитален детокс – вместо да ровят в телефона с гостите могат да играят настолни игри.

„Без телевизор и без интернет!“

„Наистина ми харесва просто да се разхождам наоколо, тогава няма нужда от телефон. Може би само, за да намериш пътя обратно, ако се загубиш и това е“.

Всички служители, които практикуват дигитален детокс се връщат на работа по-ефективни, сочат изследванията. От 2017-та година правото да се изключиш от мрежата е вписано в закон във Франция.

Прочетете също