Home » Какви мерки взе транспортният министър след блокадата на пътници на летището в София?

Какви мерки взе транспортният министър след блокадата на пътници на летището в София?

by storm

Оставка на висш държавен чиновник и временно отнет лиценз на наземен оператор е резултатът от заключените на столичното летище пътници, кацнали от Лондон в петък. Вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов събра отговорните за поредния инцидент и след срещата заключи, че „невинни няма“. Той се извини на всички пътници и за пропуските в действията на транспортното министерство. Защо пътниците се оказаха в капан за близо час и как ще бъдат решени натрупаните проблеми?

Може и да прозвучи абсурдно, но представителят на „Суиспорт България“, наземният оператор, чийто лиценз ще бъде временно отнет, заяви, че „проблемът е в една врата с железен ключ“. От летището потвърдиха, че имало врата, която била в ремонт, но наземните оператори били предупредени за това още в петък сутринта и им било указано през кой изход да извеждат пътниците. Поисканата оставка е на главния секретар на Гражданската въздухоплавателна администрация, защото още миналия понеделник трябвало да предложи решение на проблемите в обслужването на пътниците, но не е сторил това.

„Там има една врата, която ние ще я видим като влезем в коридора, която се отваря с ключ. Без служител няма как да бъде отворена. Там няма карта, няма устройство, там е просто механичен, метален ключ“, каза представител на наземния оператор „Суиспорт България“ АД.

Това обяснения чу вицепремиерът Караджов от представителя на наземния оператор, който е обслужвал пътниците от полета Лондон – София в петък вечерта. Според оператора фактът, че вратата за изход от ръкава била отключена доказвал, че имало техен служител, който да се погрижи за пътниците.

Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията: „Служителят на „Суиспорт“ информира ли ви нещо, в смисъл погрижи ли се за Вас?
Асена Сербезова: „През цялото време всъщност никой нищо не ни обясни. Имаше един служител, който каза, че не може да отвори. Това беше. Никаква друга информация.“
Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията: „Като стадо. Безредица. Това не е добре. Вие имате служители, които трябва да извикате. Идеята е, че когато някой работи на летище – той е адекватен.“

Хесус Кабайеро – изпълнителен директор на „СОФ Кънект“: „Всички наземни оператори в петък бяха информирани, че тази врата се ремонтира и са били посъветвани да използват другата врата. Това го правим всеки ден – координация на всички субекти, които оперират на летището, когато се случи такъв проблем и имаме резервен вариант, който им е предложен.“

Опитите на летищния концесионер „СОФ кънект“ да постигне разбирателство с наземните оператори за по-добро обслужване на пътниците се оказаха с давност от няколко месеца. А ГВА, която ги е лицензирала не осъществявала необходимия контрол върху дейността им. В началото на седмицата Гроздан Караджов поискал от главния секретар на ГВА доклад за отстраняване на проблемите.

Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията: „И такъв доклад не ми беше предаден. Съответно днес поисках неговата оставка и той ще бъде освободен в понеделник.“

БНТ, Иво Никодимов:“ Г-жо Маринова, защо е допусната тази ситуация, ГВА да не контролира наземните оператори?“
Анелия Маринова, главен директор на ГВА: „Да, факт е, че ГДГВА не си е довършила работата, защото ние се включихме в тази комуникация между летищния оператор и наземните оператори именно с цел да съдействаме да бъде постигнато подписването на тези споразумения. Факт е, че летищният оператор няма инструменти да въздейства на наземните оператори, а ние като държавна администрация имаме.“

Гроздан Караджов, вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията: „Ето защо временно ще отнемем лиценза на „Суиспорт“. Временно, защото това е следващата градация в наказанията. Отнемането ще стане от ГВА в понеделник. Като ще се даде разумен срок тяхната работа да се поеме от останалите оператори.“

Гроздан Караджов поиска от „СОФ кънект“ да представят варианти, с които да се избегне друго неудобство – пътниците, които пристигат от страни извън Шенген и минават през ръкав да се извеждат от сградата и с автобуси да се отвеждат за граничен контрол. Вариантите са два – да се построи топла връзка между терминала и залата „гранични гишета“ или работните места на „Гранична полиция“ да бъдат преместени при изхода на ръкавите.

Прочетете също